Parking 24h

Bezpłatny transfer na lotnisko Kraków-Balice

Loty samolotami czasami bywają nerwowe nawet dla wielu doświadczonych turystów, którzy niejedną godzinę spędzili w powietrzu. Tym bardziej nie może dziwić to, że osoby mające po raz pierwszy udać się w podniebną podróż, przeżywają duży stres. Wiąże się on nie tylko z samym przelotem, ale też ze specyficznymi przygotowaniami do niego i związanymi z nim procedurami. Dlatego warto zasięgnąć porady na temat tego, co trzeba wiedzieć przed swoim pierwszym lotem samolotem i jak się odpowiednio do niego przygotować.

Trudna sztuka pakowania

Każda podróż zaczyna się od jej zaplanowania. Kolejnym krokiem jest spakowanie się przed wyjazdem. W przypadku lotu samolotem już na tym etapie warto wiedzieć kilka rzeczy. Wszystkie substancje łatwopalne i wybuchowe są zakazane w bagażu rejestrowanym i podręcznym, więc ewentualne spakowanie np. latarek gazowych będzie wiązało się tylko z późniejszymi komplikacjami na lotnisku.
Względy bezpieczeństwa obejmują ponadto zakaz zabierania ze sobą wszystkich potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów, które teoretycznie mogłyby zostać wykorzystane jako broń. Znajdują się wśród nich scyzoryki, korkociągi albo narzędzia. Restrykcje obejmują też płyny, które można wnosić wyłącznie w bagażu podręcznym i to w postaci maksymalnie dziesięciu buteleczek o pojemności do 100 ml każda.
Same zakazy to jeszcze nie wszystko. Podczas pakowania powinno się mieć na względzie wagę i rozmiar bagażu. W przypadku ich przekroczenia trzeba często słono zapłacić. Bagaż rejestrowany nie powinien mieć żadnych wystających pasków ani zamków, dzięki czemu ograniczy się ryzyko uszkodzeń podczas kontroli.

lot samolotem

Wygoda to podstawa

Decydując się na wybór odpowiedniego stroju do samolotu, należy zapomnieć o ekstrawaganckich kreacjach i zamiast tego postawić na wygodę. Obuwie powinno być łatwe do ściągnięcia i płaskie. W podręcznym bagażu warto mieć parę grubszych skarpet. Klimatyzacja w samolotach jest zdalnie sterowana, ale warto na wszelki wypadek mieć dodatkowe okrycie pod ręką, gdyby w czasie rejsu zrobiło Ci się zbyt chłodno.
Najwygodniejszym ubiorem, o ile okazja pozwala na jego założenie, mogą okazać się leginsy albo po prostu luźne dresy. Ich noszenie zapewnia wygodę nie tylko w czasie samego lotu, ale też podczas nieraz długiego oczekiwania na lotnisku.
Pamiętaj o zabraniu niewielkiej poduszki albo zagłówka. Zwłaszcza podczas dłuższej podróży może najść Cię ochota na sen, a nie we wszystkich liniach lotniczych otrzymuje się od obsługi koc i poduszkę.

Wszystko w trosce o bezpieczeństwo

Troska o względy bezpieczeństwa zaczyna się już podczas kontroli na lotnisku. Aby zaoszczędzić czas podczas tej czynności, powinno się:

  • zrezygnować z pasków do spodni i ubrań z metalowymi elementami,
  • zegarek schować na czas kontroli do plecaka,
  • na wierzchu plecaka umieścić przedmioty, które będą musiały zostać wypakowane, czyli płyny i sprzęty elektroniczne.

Telefony komórkowe co prawda coraz częściej nie zakłócają pracy urządzeń pokładowych, jednakże w trosce o bezpieczeństwo nadal na pokładach wielu linii obowiązuje zakaz ich używania. Wyjątek stanowi „Tryb samolotowy”, który ma większość telefonów. Z uwagi na ten fakt zdarza się, że na pokładzie udostępniane jest Wi-Fi.
Kontaktując się z obsługą, należy zachowywać się w sposób spokojny i wykonywać polecenia. Kontrola bezpieczeństwa jest podwyższona na lotniskach, a ich ochrona i pracownicy muszą reagować na wszystkie budzące podejrzenia zachowania. Dotyczy to również samej podróży samolotem.

pakowanie walizki do samolotu

Co zrobić z autem na czas wylotu z lotniska Balice?

W ramach przygotowań do pierwszego lotu warto też dowiedzieć się, gdzie zostawić samochód na czas wyjazdu. Jeżeli podróż rozpoczyna się z lotniska w Krakowie, można zostawić samochód na parkingu prywatnym w Balicach. Jest to parking długoterminowy, strzeżony, dzięki czemu niezależnie od tego, ile będzie trwał wyjazd, możesz być spokojnym o swoje auto oraz o stan portfela – cena parkingu jest bowiem bardzo przystępna. Zapraszamy!