Bezpieczne latanie

Według najnowszych badań, latanie jeszcze nigdy nie było tak bezpieczne, jak teraz. Zdaniem ekspertów z Aviation Safety Network rok 2017 był najbezpieczniejszym w całej historii komercyjnych lotów. Co roku odnotowuje się spadek w liczbie katastrof lotniczych. Prawdopodobieństwo śmierci w powietrznym wypadku jest znikome. Szacuje się, że to 1:29 milionów (według innych danych 1:20 milionów).

Czy latanie jest bezpieczne?

Tak, o czym świadczyć może ogromna popularność tego środka transportu. Co 4 sekundy w jakimś miejscu na świecie startuje samolot. W momencie, gdy czytasz ten tekst, w powietrzu znajduje się około 10 tysięcy samolotów. Dziennie odbywa się 100 tysięcy lotów pasażerskich, z liczbą pasażerów na pokładzie oscylującą wokół 6 milionów. Prawdopodobieństwo katastrofy jest bliskie zera. Wybitny badacz z Massachusetts Institute of Technology – Arnold Barnett – wyliczył, że osoba, która podróżowałaby samolotem codziennie, dopiero po około 4 milionach lat mógłaby być uczestnikiem katastrofy lotniczej.

Z kolei National Transportation Safety Board obliczyli w 2001 roku, że w sytuacji wypadku lotniczego szansę na przeżycie ma 95,7 proc. pasażerów na pokładzie. Od tamtego czasu minęły już prawie 2 dekady, technologia się rozwinęła, a samoloty są coraz bardziej nowoczesne. To oznacza tylko jedno – jest jeszcze bezpieczniej.

Inne dane liczbowe, pochodzące z 2009 roku, udowadniają, że demonizowane i wyolbrzymione przez masowe media szanse na zamach terrorystyczny to szansa jedna na 16 553 385 lotów.

Czy samolot jest bezpieczny?

Tak. każda maszyna, zanim zostanie dopuszczona do użytku, przechodzi szereg testów i skrupulatnej weryfikacji. Testy obejmują również sytuacje ekstremalne, takie jak możliwość lotu z jednym sprawnym silnikiem lub w warunkach, które teoretycznie przekraczają możliwości samolotu. Samolot oddany do użytku jest regularnie sprawdzany. Kontrole są przeprowadzane po każdym locie, więc nie ma szansy, żeby przeoczyć poważną usterkę. Raz na kilka lat samolot jest rozkręcany i skrupulatnie diagnozowany w każdym, najmniejszym detalu.

Każda nieprawidłowość lub odstępstwo od normy, które zaobserwuje przed lotem pasażer lub pracownik, zostaje zgłoszone i skontrolowane. Na pokładzie pracuje wykwalifikowana kadra, która jest kompleksowo wyszkolona i może pomóc w zakresie pierwszej pomocy, ewakuacji oraz problemów technicznych.

Mamy nadzieję, że te informacje przekonały cię, że latanie jest bezpieczne, a jeśli nadal boisz się latać, to przeczytaj jak pokonać strach przed lataniem.

Średnia ocen: 1 / 5. Liczba ocen 2