Parking 24h

Bezpłatny transfer na lotnisko Kraków-Balice

Strach przed lataniem

Boisz się latać? Na samą myśl o starcie samolotu ogarnia cię panika? To awiofobia (aerofobia). Szacuje się, że cierpi na nią 25-30% pasażerów linii lotniczych. Nie jesteś zatem sam! Jak pokonać lęk przed lataniem?

Skąd się bierze strach przed lataniem?

Jak każda fobia, tak i aerofobia może mieć związek z urazem (wystarczy nawet katastroficzny film, który oglądaliśmy w dzieciństwie, śmierć bliskiej osoby w wypadku nawet niekoniecznie samolotowym) bądź być związana z innymi lękami. Najczęściej wynika z:

  • lęku przed katastrofą i nagłą śmiercią,
  • klaustrofobii,
  • lęku wysokości,
  • obawy utraty kontroli nad swoją sytuacją,
  • agorafobii, czyli lęku przed przebywaniem na otwartej przestrzeni.

Aerofobia – objawy

Strach przed lataniem może zacząć objawiać się już na długo przed podróżą. Uczucie dyskomfortu pojawia się na samą myśl o tym, że będzie trzeba wsiąść do samolotu. Odczuwany stres objawia się bólem brzucha, głowy, nudnościami, ogólnym poddenerwowaniem i niepokojem. Im bliżej podróży, tym lęk się nasila. W ekstremalnych sytuacjach może przerodzić się w napad paniki, która wiąże się z uczuciem duszności, kołataniem serca, mocno podwyższonym ciśnieniem.

Jak zmniejszyć strach przed lataniem?

Bardzo często strach przed lataniem wiąże się z brakiem wiedzy na temat tego, jak działa samolot, jakie jest ryzyko katastrofy czy ataku terrorystycznego. Zdobycie wiedzy na temat realnych zagrożeń podczas lotu i tego, jakie środki ostrożności są podejmowane przez linie lotnicze, może pomóc obniżyć poziom lęku.

Inną metodą radzenia sobie ze strachem przed lataniem jest desensytyzacja (odczulanie). Polega ona na stopniowym oswajaniu osoby odczuwającej lęk z samolotem i lataniem. W kilku przeprowadzonych badaniach zauważono, że osoby, którym podczas pierwszego lotu podano placebo zamiast środków uspokajających, podczas drugiego lotu czuły się pewniej i mniej się bały. To, według psychiatrów oznacza, że ponowny lot był mniej stresujący niż pierwszy. Desensytyzację można przeprowadzić z terapeutą albo podczas specjalnych warsztatów dla osób bojących się latać, prowadzonych przy niektórych ośrodkach szkolenia lotniczego.

Osoby odczuwające szczególnie mocne ataki paniki, mogą sięgnąć po środki uspokajające. Należy to jednak zrobić w konsultacji z lekarzem.

Aplikacja na telefon – Fear of Flying SOAR to aplikacja na system Android stworzona dla osób bojących się latać. Wyjaśnia ona w przystępny sposób jak działa samolot, dostarcza informacji pogodowych oraz uczy o wszystkich systemach bezpieczeństwa w samolocie. Według jej twórców, wiele lęków związanych z lataniem bierze się z niewiedzy i aplikacja może w tym pomóc. W podobny sposób działa aplikacja Fear of Flight, która nie potrzebuje dostępu do internetu ani GPS, więc można z niej korzystać również na pokładzie samolotu. W app storze znajdziecie też kilka innych (również płatnych) aplikacji pomagających w lęku przed lataniem.