Parking Balice, aplikacje mobilne na wakacjach
Aplikacje mobilne ułatwiające pobyt na wakacjach
Oceń

Smartfon to podczas wakacji bardzo przydatna rzecz. Kilka aplikacji może znacznie ułatwić ci życie i sprawić, że wakacje czy kilkudniowy wypad będą znacznie przyjemniejsze. Jakie aplikacje warto mieć w telefonie?

Mapa w telefonie

Podstawa, którą po prostu trzeba mieć. W smartfonie właściwie każdy ma Google Maps, co jest dobrym wyborem, jeśli mamy nielimitowany dostęp do internetu. Na wypadek utraty połączenia, warto również ściągnąć mapę miejsca do którego jedziemy offline (niestety mapy offline Google Maps pokazują drogę jedynie samochodową, bez opcji trasy pieszej). Dodatkowo można zaopatrzyć się w Maps.me – aplikację do pieszego poruszania się po mieście, działającą w pełni offline. Ratunek, jeśli nie mamy dostępu do internetu bądź połączenie nie działa.

Aplikacja do transportu publicznego

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest aplikacja w stylu polskiego Jakdojade. Ma ją prawie każde większe miasto w Europie, ale niestety wymaga ona połączenia z internetem. Wprawdzie obecnie mamy taryfy, które pozwalają nam na tanie połączenie 4G, ale jeśli nie chcesz z nich korzystać, to ściągnij aplikację z siatką metra i autobusów, która ułatwi poruszanie się komunikacją miejską i działa offline.

Aplikacja lokalnego Taxi / Uber

W niektórych krajach taksówki są dość tanią opcją transportu, a jeśli podróżujesz całą rodziną, to może okazać się, że taniej i wygodniej korzystać właśnie z nich. Przed wyjazdem sprawdź, w jaki sposób zamawia się taksówki w danym kraju i czy istnieje jakaś aplikacja, która to ułatwia. Warto również sprawdzić czy w danym kraju działa Uber, bo może być najtańszą opcją transportu. Zamawianie taksówki przez aplikację jest o tyle wygodne, że nie trzeba znać języka ani dokładnej lokalizacji – taksówka bądź Uber znajdzie nas na podstawie GPS.

TripAdvisor

Apek pomocnych w turystycznych podbojach jest sporo. Wszystkie można zastąpić aplikacją TripAdvisor, która pozwala przeglądnąć najważniejsze zabytki i miejsca, które warto odwiedzić, znaleźć restaurację według zadanych kryteriów czy sprawdzić jak dane miejsce oceniają inni turyści. Najwygodniej z TripAdvisora korzystać mając dostęp do sieci, ale aplikacja pozwala też ściągnąć wybrane informacje z danego regionu i korzystać z informacji, nawet jeśli nie mamy dostępu do sieci.

Google Translate

Nawet jeśli znasz język, zawsze może okazać się, że w danym miejscu dominuje lokalny dialekt. Dlatego Google Translate wraz z wcześniej załadowanymi językami, których możesz potrzebować, to podstawa. Aplikacja pozwoli ci również przetłumaczyć napisy czy menu za pomocą kamery aparatu fotograficznego.

Aplikacje lotniska

Warto zainstalować też aplikację lotniska, na które przylatujemy – by w razie potrzeby mieć dostęp do informacji o długości odprawy czy planowanych odlotach. Taka aplikacja nie zajmuje dużo miejsca i można ją odinstalować kiedy nie będzie już potrzebna.

Waze

Jeśli wynajmujesz na miejscu samochód, Waze jest niezbędny. Wprawdzie możesz używać Google Maps jako nawigacji, ale Waze powiadomi cię o wszystkich utrudnieniach i korkach na bieżąco i pomoże wybrać najbardziej optymalną trasę – idealna nawigacja w obcym, nieznanym mieście.

Powyższe aplikacje powinny wystarczyć do tego, by maksymalnie ułatwić ci pobyt za granicą. Jakie inne aplikacje moglibyście polecić?

O aplikacjach przydatnych w podróży samolotem przeczytasz w naszym wcześniejszym wpisie.