Parking Balice, dojazd i utrudnienia drogowe
Zaplanuj przejazd samochodem na lotnisko Balice – jak sprawdzić utrudnienia drogowe?
Oceń

Czy wiesz, że czas dotarcia na lotnisko Balice z centrum Krakowa może zająć od 30 minut do 2 godzin? Wszystkiemu winne są utrudnienia na drodze i korki. Jak się przygotować do podróży i sprawdzić utrudnienia, by nie spóźnić się na samolot?

Kraków nie należy do miast najbardziej przyjaznych kierowcom. Zbyt wąskie drogi, mała ilość miejsc parkingowych, kiepsko rozwiązane rozplanowanie urbanistyczne oraz ogromna ilość samochodów sprawiają, że trudno jest się poruszać samochodem. Do tego ciągłe remonty dróg i zajęcia pasów dróg powodują, że trasa, którą bez korków można byłoby pokonać w 30 minut, w godzinach szczytu może zająć 4-5 razy tyle.

Jak się przygotować do podróży samochodem na lotnisko, by mieć pewność, że dotrzemy na czas do celu?

Planowanie przejazdu samochodem na Balice

  • Sprawdź czas dojazdu z twojego domu na Balice za pomocą Google Maps lub Waze. Zrób to, porównując różne trasy oraz sprawdzając czas dojazdu o godzinie, w której planujesz podróż. Najlepiej jako dzień porównania wybrać dokładnie ten dzień tygodnia, w który będziesz jechać na lotnisko w Krakowie, bo są spore różnice w korkach pomiędzy poszczególnymi dniami. Najbardziej zakorkowane ulice są w poniedziałkowy poranek i piątek po południu.
  • Sprawdź, jaka będzie pogoda w dniu wyjazdu – przygotuj się na większe korki, jeśli zapowiadany jest deszcz, śnieg bądź mgła. Kierowcy jeżdżą wtedy ostrożniej (i wolniej), częściej też zdarzają się wypadki.
  • Sprawdź bieżące i planowane remonty (może okazać się, że czas dojazdu mierzony tydzień przed lotem będzie nieadekwatny, bo w ciągu tygodnia zakończy się remont powodujący utrudnienia w czasie pomiaru). Sytuacja może też być odwrotna – nowy remont może zaowocować korkiem.
  • Weź pod uwagę dni świąteczne i ferie – wszelkie tego typu wydarzenia zmieniają układ ruchu na krakowskich ulicach.

W razie nagłego wypadku – Waze

Czasami, mimo najszczerszych chęci i wcześniejszego dokładnego sprawdzenia trasy, mamy po prostu pecha i coś wydarza się na drodze tuż przed nami. Co zrobić w sytuacji, kiedy utrudnienie na drodze pojawiło się nagle i w ciągu kilku minut utworzył się korek?

Jedynym wyjściem z sytuacji jest znalezienie objazdu i próba dotarcia na lotnisko inną drogą. Aby się nie zgubić i mieć łatwość porównania czasu dojazdu, warto mieć w telefonie aplikacje Waze. Pozwala ona wyszukiwać trasy dojazdu do zadanego punktu w czasie rzeczywistym, biorąc pod uwagę korki i roboty drogowe. Pokazuje 3 dostępne trasy wraz z ich długością i czasem dotarcia na miejsce. Dzięki temu łatwo porównać wszystkie możliwości i zadecydować, czy stoimy w korku i próbujemy się przez niego przebić czy może lepiej zdecydować się na objazd.

A jeśli wybierasz się na nasz parking przy lotnisku w Balicach, to sprawdź, jak do nas dojechać.