Wakacje… zimą? Jak najbardziej!
Oceń

Dla niektórych urlop bądź wakacje kojarzą się wyłącznie z latem. Ciepłe kraje, wylegiwanie się na plaży lub przy basenie, zażywanie słonecznych kąpieli oraz korzystanie z usług all inclusive… Brzmi dobrze, jednak odchodząc od schematu standardowego urlopowicza, polecamy wypad do miejsc, w których wysokich temperatur można doświadczyć wyłącznie w… gejzerze, saunie oraz przy kominku!
Każdy podróżnik, który nie boi się minusowych temperatur, a jednocześnie szuka niesamowitych widoków oraz wrażeń, powinien wybrać się do Finlandii, a także Norwegii. Krainy lodowców, wulkanów i fiordów, w których można zakochać się od pierwszego wejrzenia – to właśnie Skandynawia. Jest ona dobrym miejscem zarówno dla profesjonalnych podróżników, jak i początkujących urlopowiczów. Odwiedzając te na przełomie roku, gdy dni są krótkie, a noce bardzo długie, możesz doświadczyć kilka cudów natury: ujrzeć zorzę polarną, przeżyć prawdziwą zimę, której w Polsce dawno nie było (temperatury sięgające nawet -40 stopni Celsjusza) oraz cieszyć się stromymi stokami i gładkimi trasami narciarskimi.

Dokąd na zimowe wakacje?

Poniżej opisane zostały 3 skandynawskie lokalizacje, które warto odwiedzić. Dobra informacja jest taka, że we wszystkich kierunkach odprawiane są loty z portu lotniczego Kraków-Balice – liniami lotniczymi Norwegian oraz Finnair.

Bergen

To drugie co do wielkości miasto w Norwegii, które potocznie nazywa się bramą do fiordów. To właśnie Bergen znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a w sercach mieszkańców i podróżników widnieje jako kulturalna stolica kraju. Warto odwiedzić tam przede wszystkim słynną, zabytkową dzielnicę – Bryggen, w której znajduje się ponad 60 drewnianych domków z XV i XVI wieku. Turyści chwalą to miejsce nie tylko ze względu na widoki oraz atmosferę, ale również atrakcje:

  • muzea,
  • restauracje,
  • kościół św. Marii z XII wieku,
  • warsztaty rzemieślnicze,
  • małe sklepy z pamiątkami.

Szczególnie polecanym punktem jest również góra Fløyen, na której szczyt można udać się pieszo lub kolejką liniowo-terenową Fløibanen. Nie można ominąć także obejrzenia najdłuższego i najgłębszego fiordu w Norwegii – Sognefjord. Widok surowej natury, gór Jotunheimen, u których podnóża znajduje się fiord, na pewno będzie niesamowitym doświadczeniem i wspomnieniem na lata. Zwieńczeniem wycieczki po Bergen może być odwiedzenie popularnego, rybnego targu, na którym można kupić świeże ryby i owoce morza w cenach niższych niż w sklepach – ponadto można zjeść na miejscu różnego rodzaju przekąski oraz dania.

Stavanger

Portowe miasto w Norwegii z licznymi zabytkami oraz atrakcjami dla mieszkańców i turystów. W samym Stavanger można podziwiać romańską katedrę z XI wieku, a przechadzając się klimatycznymi, wąskimi uliczkami, oglądać piękne domy i ogródki – przypominające kadry z czarno-białego filmu. Jednym z najbardziej znanych punktów w regionie jest Muzeum Konserw, w którym można poznać historię związaną z przetwórstwem rybnym. Gdy już dowiesz się nieco o puszkach, możesz wybrać się również do Muzeum Morskiego czy Muzeum Ropy Naftowej. W regionie Stavanger znajduje się fiord Lysefjorden, który również należy obejrzeć.

Helsinki

Wybierając się do Skandynawii, nie można ominąć stolicy i największego miasta Finlandii. Zwiedzanie można rozpocząć od Placu Senackiego, gdzie znajduje się luterańska Katedra oraz pomnik cara Aleksandra II. Kolejnym, charakterystycznym miejscem dla Helsinek jest plac targowy Kauppatori. Dla miłośników bardziej nowoczesnych atrakcji polecane jest Flytour Helsinki (kino w 4D) oraz SkyWheel Helsinki (koło widokowe).
Wracając do wysokich temperatur, których można doświadczyć wyłącznie w saunach – w Helsinkach to najbardziej fińskie doświadczenie, którego nie można ominąć. W samym mieście znajdują się na przykład restauracje połączone z saunami. Po sesji w gorącej saunie istnieje możliwość zażycia kąpieli w… zmrożonym Bałtyku!

Zostaw samochód na parkingu i leć w niezapomnianą podróż z Balic

Wyjazd do Finlandii lub Norwegii za pomocą auta jest możliwy, jednak czasochłonny i kosztowny. Lepszym rozwiązaniem jest odstawienie pojazdu na parkingu przy lotnisku Kraków-Balice, a z samego portu lotniczego wyruszyć na wyjątkowe wakacje do zimnych pod względem temperatury krajów, jednak ocieplających serca przepięknymi widokami oraz atrakcjami.