Dwie walizki w poczekalni na lotnisku na tle startującego samolotu

Podróż samolotem wiąże się z wieloma pytaniami, wśród których znajdują się też te dotyczące bagażu. Szczególnie problematyczne mogą być nietypowe rzeczy zabierane w podniebny rejs, ale też torby o wyjątkowo dużych gabarytach. Na szczęście również w takich sytuacjach można sobie bez większego problemu poradzić, stosując się do wyznaczonych instrukcji.

Bagaż podręczny nie dla każdego

Bardzo często za cały zabierany w drogę dobytek wystarcza bagaż podręczny, jednak nieraz może się zdarzyć potrzeba zabrania ze sobą takiego o nietypowych wymiarach. Pod tym pojęciem rozumiane są torby ze sprzętem golfowym, narty, wózki inwalidzkie, deski surfingowe, instrumenty muzyczne, rowery, a także plecaki z elementami luźnymi albo wystającymi. Pod tym pojęciem mieści się również  elektronika (drony czy specjalistyczny sprzęt filmowy) oraz akcesoria dziecięce, takie jak:

  • wózki dziecięce,
  • nosidełka górskie,
  • spacerówki.

Różne linie lotnicze posiadają własne regulacje dotyczące przewożenia niestandardowego pakunku. Zawsze warto sprawdzić jakie zasady panują u danego przewoźnika albo dopytać go o szczegóły, zwłaszcza korzystając z różnych linii podczas rejsu z przesiadkami. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że można spotkać się z odmową przewiezienia danego niestandardowego bagażu, jeżeli nie został on wcześniej zgłoszony, co powinno się zrobić jak najwcześniej, a minimum dzień przed wylotem. Przyczyną odmowy może być brak miejsca w luku bagażowym. W przypadku przekroczenia pewnej wagi (zazwyczaj maksymalnie 45 kg) linia lotnicza może nie wyrazić zgody na transport przedmiotów lub zaproponować zgłoszenie ich jako cargo.

To pasażer odpowiada za bezpieczeństwo bagażu

Dlatego też podczas pakowania trzeba zapewnić ochronę przewożonym przedmiotom. Opakowanie powinno mieć sztywną strukturę, dlatego te materiałowe zupełnie odpadają. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne modele, produkowane do przewozu lotniczego. Na stronach internetowych linii lotniczych znajdują się szczegółowe wytyczne dotyczące transportu nietypowego bagażu, niektóre zasady są jednak uniwersalne:

  • butle do nurkowania można przewozić pod warunkiem, że są one puste,
  • narty albo snowboard muszą być zapakowane w podróżne pokrowce, ponieważ linie lotnicze ich nie zapewniają,
  • zabranie swojego roweru również wymaga odpowiedniego przygotowania go do podróży, trzeba mianowicie odkręcić kierownicę, pedały i koła, a z opon musi być spuszczone powietrze,
  • kije do golfa albo rakiety tenisowe są bardzo wrażliwe na uszkodzenia i upadki, i ze względu na tę delikatność je również warto zarejestrować jako bagaż specjalny – po uprzednim dobrym zabezpieczeniu.

Zgodnie z polityką niektórych przewoźników jeden pasażer może przewozić tylko jeden element sprzętu sportowego.

Walizka wkładana do luku bagażowego wewnątrz samolotu
S

Co z elektroniką?

Sprzęt elektroniczny także powinien być przewożony poza walizką, np. w bagażu podręcznym. Trzeba jednak pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu, najlepiej za pomocą dodatkowej warstwy ochronnej przed włożeniem do pokrowca.
Szczególnie wymagające jest natomiast przygotowanie drona do rejsu samolotem. Baterii o mocy przekraczającej 160 Wh nie można w ogóle zabierać w podróż lotniczą, a te o wartości 100-160 Wh muszą zostać zweryfikowane przez przewoźnika. Wszystkie baterie należy przewozić zabezpieczone taśmą izolacyjną, w oryginalnym opakowaniu lub torbie – wyłącznie w bagażu podręcznym. Dron i zapasowe baterie powinny zostać umieszczone na pokładzie samolotu w widocznym miejscu.

 

Jak zabrać instrumenty muzyczne?

Przewożąc niewielkie instrumenty można je po prostu włożyć do podręcznej torby, jednak te większe trzeba już umieścić w futerale z włókna węglowego, co nieraz kończy się koniecznością wykupienia dodatkowego biletu albo nadania jako bagaż specjalny. Gwarantuje to wyższą ostrożność w traktowaniu go przez personel. Przed podróżą z takim bagażem trzeba dokładnie sprawdzić cennik, bo koszt przewozu przedmiotów o nietypowych gabarytach może przekraczać cenę biletu!

Podsumowanie

Kiedy już pakowanie dobiegło końca, można spokojnie udać się w rejs, pozostawiając samochód na parkingu w Balicach. Parking przy lotnisku w Krakowie oferuje możliwość długoterminowego postoju aut w bardzo korzystnej cenie, zapewniając podczas wyjazdu spokój o bezpieczeństwo pozostawianego samochodu.

Średnia ocen: / 5. Liczba ocen