Parking 24h

Bezpłatny transfer na lotnisko Kraków-Balice

Parking Balice, poczekalnia na lotnisku

Jak kupić tanie bilety lotnicze? Jakie triki zastosować i na co uważać? Z czego korzystać? Bilety za złotówkę? Takie promocje nadal się zdarzają, choć są naprawdę rzadkie i trzeba mieć do nich wielkie szczęście. Najczęściej opierają się na błędach systemu, które bardzo szybko są naprawiane, a bilety nierzadko anulowane. Licząc na lot za kilka złotych, można się srogo rozczarować. Możliwe jest jednak podróżowanie za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. Jak to robić?

Fora, grupy, strony internetowe

Wraz z popularnością tanich lotów, powstało wiele grup i forów, które są poświęcone wyszukiwaniom tanich lotów. Najbardziej znane to: strona Fly4free wraz z grupą na Facebooku oraz forum, na którym użytkownicy wymieniają się doświadczeniami (zarówno w polskiej jak i międzynarodowej wersji) oraz strona tanie-loty z forum. Warto jednak pamiętać, że opublikowane na forach czy w grupach na Facebooku tanie loty szybko przestają być tanie, bo duży wzrost zainteresowana daną trasą (nawet na poziomie wyszukiwań) powoduje zmianę ceny przewoźnika. Super oferty będące błędami cenowymi (przysłowiowe loty za złotówkę) są szybko naprawiane.

Uważaj też na tanie loty w jedną stronę. Takie mechanizmy stosuje np. Vueling czy Iberia. Lot i owszem jest tani, ale tylko w jedną stronę. W drugą, trzeba już kupić bilet drogo (ale można też skorzystać z usług innego przewoźnika).

Aplikacje wyszukujące tanie loty

Skyscanner, Kayak czy Loty Google to aplikacje, które pozwolą nam na wyszukanie taniego lotu. Na dwóch pierwszych można ustawić alerty cenowe. Google Loty oferuje opcje wyszukiwania destynacji za pomocą mapki. Najlepszą opcją na wyszukanie taniego lotu jest po prostu mozolne sprawdzanie poszczególnych destynacji i terminów.

Strony internetowe przewoźników

W internecie znajdziemy wiele ofert tanich lotów, które są oferowane przez pośredników. Niekiedy w bardzo korzystnych cenach. Tu warto uważać – zazwyczaj loty te są droższe niż rezerwacje dokonywane bezpośrednio przez stronę przewoźnika. Przykładem może być tu Ryanair. Ofertę cenową lepszą niż bezpośrednio na stronie przewoźnika znaleźć jest naprawdę trudno. Dlatego zawsze widząc korzystną cenowo ofertę, warto sprawdzić bezpośrednio cenę lotu, a jeśli nadal pośrednik ma tańszy lot, to bardzo uważnie przeczytać wszystkie informacje, by nie okazało się, że w cenie nie uwzględniono np. podatku czy opłaty lotniskowej bądź obowiązkowej odprawy na lotnisku (a nie online).

Dobrym pomysłem jest zgoda na newsletter informujący o promocjach. Nierzadko dane dostępne na stronach o tanich lotach pochodzą właśnie z mailingu. Dzięki temu może ci się udać zarezerwować lot zanim informacja o tanim locie stanie się publiczna (a lot przestanie być tani).

Uwaga na koszty ukryte

Rezerwacja taniego lotu to konieczność skupienia się na wielu elementach, by przez przypadek nie dopłacić za dodatkowe usługi – ubezpieczenie, opłatę za priorytet, miejsce siedzące, bagaż dodatkowy, możliwość wcześniejszej odprawy. Przez cały czas rezerwacji sprawdzaj podsumowanie opłaty i pilnuj tego, by cena się nie zmieniała.

Innym typem kosztu ukrytego jest dodatkowa opłata rezerwacyjna wliczona w cenę podróży. Większość przewoźników ustala ją osobno dla każdego lotu, ale np. Easy Jet wlicza ją jednorazowo w podróż tam i z powrotem. U tego przewoźnika bilet kupiony jako „tam i z powrotem” będzie zawsze tańszy niż dwa bilety na tę samą trasę kupione osobno.

Nie warto też kupować biletów od razu dla kilku osób, bo cena będzie zrównana do najdroższego biletu. Z drugiej strony, kupowanie osobno to ryzyko, bo może okazać się, że dwa bilety były tanie, ale trzeci ma już zaporową cenę (dlatego najpierw sprawdź cenę za np. trzy bilety, jeśli lecicie w trzy osoby, a potem kupuj jeden po drugim osobno i szybko).

Czyszczenie ciasteczek

Kilka razy sprawdzałeś jedną trasę i nagle ceny podskoczyły w górę? Winą może być nagłe zainteresowanie trasą (to dlatego upublicznione tanie loty szybko przestają być tanie) oraz to, że jesteś nią zainteresowany. Dzięki ciasteczkom, strona internetowa wie, że już na niej byłeś i czego szukałeś. Jeśli chcesz otrzymać dobrą ofertę, to czyść dane przeglądarki.

Tanie loty to nie wszystko – zakwaterowanie i koszt pobytu

Szukając swojej wymarzonej destynacji pamiętaj, że tani lot to nie wszystko. Trzeba też gdzieś spać i coś jeść. Dlatego zanim klikniesz przycisk „kupuj”, zastanów się nad tym, czy jesteś w stanie opłacić zakwaterowanie. Warto sprawdzić ceny noclegów przed zakupem biletu i porównać koszt wycieczki całościowo. Dodatkowo sprawdź też koszty dojazdu na miejsce docelowe. Tanie loty to często lądowanie na lotniskach oddalonych od miejsca pobytu. Najlepszym przykładem jest tu Paryż – wprawdzie najtańsze loty są do Beauvais, ale trzeba tu doliczyć koszt dojazdu do miasta (od 8 euro BlaBlaCar do 20 euro za bus). Nierzadko całościowo tańszą opcją z Krakowa będzie droższy Easy Jet, lądujący na lotnisku Charles de Gaulle.

Zakup tanich biletów nie jest tajemną sztuką. Może to robić każdy i nie trzeba do tego kończyć specjalnych kursów czy kupować poradników. Trzeba jednak mieć czas na szukanie i jednocześnie umieć szybko podejmować decyzje.