Święta w ciepłych krajach – odskocznia od tradycji
Oceń

Większości z nas Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z czasem spędzanym w rodzinnym gronie w oczekiwaniu na Pierwszą Gwiazdkę. Te dni zazwyczaj spędza się przy stole zastawionym wigilijnymi potrawami, lepieniu bałwana ze śniegu, wyjściem na sanki. Odskocznią od tradycji często są różnego rodzaju wyjazdy – w góry, nad morze, do mniejszych miejscowości – gdzie można odpocząć od miastowego zgiełku oraz świątecznych przygotowań.
Skutecznym odejściem od standardowego schematu spędzania Świąt jest wyjazd do ciepłych krajów – na przykład do Grecji, Izraela czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Do wszystkich z nich można dolecieć z lotniska w porcie lotniczym Kraków-Balice liniami Ryanair oraz Flydubai.

Ateny

Stolica i największe miasto w Grecji. W Atenach nie ucieknie się od bożonarodzeniowych tradycji. W niemalże każdej dzielnicy można znaleźć świąteczne dekoracje: światełka, przyozdobione drzewka i palmy, a nawet statek, co wiąże się z pewną nostalgiczną historią.
Temperatury w grudniu w Grecji oscylują w granicach kilkunastu stopni Celsjusza na plusie. Nie jest to pogoda idealna na wypoczynek na plaży, jednak Ateny w Święta mogą być równie cudowne i magiczne. Zwiedzając to starożytne miasto, można podziwiać najpopularniejsze atrakcje w blasku świątecznych lampek oraz dekoracji. Warto odwiedzić:

  • Akropol i jego zbocza,
  • podziwiać antyczne ruiny,
  • a także zobaczyć i poznać historie zabytkowych kościołów (m.in. Kościoła Panagia Kapnikarea).

Świąteczny spacer po Narodowym Ogrodem (zwanym dawniej Ogrodem Królewskim) będzie wyjątkowym przeżyciem, a jednocześnie celebracją greckich wakacji.

Ejlat

Portowe miasto w Izraelu. Ta lokalizacja staje się jedną z najczęściej wybieranych miejsc na zimowe wakacje. Temperatura w grudniu wynosi tu nawet ponad 20 stopni Celsjusza. Pozwala to na zażywanie słonecznych kąpieli nad morzem lub basenem. Święta w takim wydaniu na pewno będą oryginalne: gdy śnieg zastępuje piaszczysta plaża, ozdobioną choinkę wysoka palma, a wigilijnego karpia i pierogi tradycyjne dla kuchni Izraela falafele czy hummus.
Głównymi atrakcjami na Święta w Ejlacie powinno być zanurzenie się w Morzu Czerwonym – nie tylko standardowe „pluskanie”, ale również zanurkowanie. Jedne z najlepszych raf koralowych znajdują się właśnie w Ejlacie. Spacer popularnym, Czerwonym Kanionem, kitesurfing, wypoczynek nad basenem, lokalne jedzenie – to wszystko w towarzystwie ciepłych dni oraz temperamentu Izraelczyków będzie wyjątkowym sposobem na spędzenie Świąt.

Dubaj

Święta w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich brzmią zaskakująco? Na pewno będą odskocznią od tradycyjnie spędzanych Świąt Bożego Narodzenia w Polsce. Temperatury w Dubaju w grudniu sięgają nawet 30 stopni Celsjusza. Zamiast oglądania nieba w poszukiwaniu Pierwszej Gwiazdki, w Dubaju można zachwycać się nowoczesną architekturą: Burj Khalifa, Burj Al Arab, Emirates Towers, Dubai Mall i wieloma innymi, wysokimi oraz oryginalnymi budowlami. Tak, jak wysokie są tu budynki, tak wysokie są oczekiwania turystów. To świetne miejsce dla osób, które doceniają luksu – na ulicach można zobaczyć mnóstwo samochodów najlepszych marek: Lamborghini, Bentley czy Ferrari, dzięki czemu miastem zachwyci się każdy fan motoryzacji.
Zimą zarówno można odwiedzić ośrodek narciarski Ski Dubai, Aquarium&Underwater ZOO, przeróżne parki rozrywki, jak i wybrać się na pustynne safari czy zwiedzić Muzeum Dubaju. Nie można zapomnieć o standardowym relaksie na basenie czy w SPA – oczywiście w ramach świątecznego prezentu dla siebie!

Spędzenie zimowego urlopu w ciepłych krajach na pewno będzie ciekawym urozmaiceniem standardowego, świątecznego czasu

Wyjazd na Święta do Grecji, Izraela czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich to zdecydowanie jedna z najbardziej oryginalnych form spędzenia świątecznego tygodnia. Można zostać w tych krajach nieco dłużej i spędzić w nich Sylwestra. Istnieje dużo dogodnych rozwiązań, które ułatwiają podróż do ciepłych krajów, np. usprawniona komunikacja miejska, opieka animatorów, parking samochodowy w Polsce (przy lotnisku Kraków-Balice) czy różnego rodzaju dodatkowe ubezpieczenia.