Prywatny parking przy lotnisku czy może oficjalny? Jakie są różnice między przylotniskowymi parkingami? Który z nich wybrać, gdy wybierasz się w krótką lub długą podróż?
Parking przy lotnisku – cena parkingu oficjalnego i prywatnego
Najbardziej widoczną różnicą między parkingiem oficjalnym a prywatnym jest cena. Parking prywatny jest zazwyczaj sporo tańszy niż parking oficjalny, a różnica jest tym bardziej widoczna, im dłużej planujemy pozostawić auto. Przed podjęciem decyzji o tym, który parking prywatny wybrać, warto sprawdzić kilka opcji, bo pomiędzy prywatnymi parkingami też są spore dysproporcje.
Odległość od terminala
Duża różnica to również kwestia odległości od terminala. Parking oficjalny przy lotnisku położony jest najbliżej terminala. Pozwala na przemieszczenie się piechotą od auta do miejsca odprawy. Parkingi prywatne położone są nieco dalej, bo 1-4 km od terminala, a dojazd do nich zapewnia właściciel parkingu specjalnym busem. Ten dodatkowy transport jest dla pasażera najczęściej bezpłatny.
Parking przy lotnisku prywatny i oficjalny – inne udogodnienia
Choć koszt pozostawienia samochodu na parkingu to najbardziej widoczna różnica między parkingami prywatnymi a oficjalnymi, to nie jest to jedyna rzecz, która je dzieli. Nie mniej istotne dla typowego pasażera są dodatkowe usługi i udogodnienia, jakie oferują parkingi prywatne, a jakich (przynajmniej z reguły) nie oferują parkingi oficjalne.
Oficjalny parking przy lotnisku to w zasadzie jedynie miejsce, w którym można pozostawić samochód. Nie znajdziemy na nim żadnych dodatkowych udogodnień w postaci stanowiska do ważenia bagażu i jego pakowania czy pomocy w sytuacji, kiedy auto po dłuższym postoju nie będzie chciało odpalić. Klient parkingu oficjalnego jest zdany w pełni na siebie.
Jaki zatem parking wybrać? My polecamy oczywiście nasz prywatny parking przy lotnisku. Są jednak sytuacje, w których sensowne jest skorzystanie z parkingu oficjalnego, np. przy odwożeniu kogoś na lotnisko można skorzystać ze strefy Kiss&Fly, a jeśli potrzebujemy zaledwie 2-3 godzin na załatwienie czegoś na lotnisku bądź odbiór pasażera, może okazać się, że wygodniej będzie podjechać pod sam terminal – nawet jeśli miałoby się to wiązać z odrobinę wyższymi kosztami.