Poradnik pasażera – lotnisko w Krakowie
5 (100%) 1 głosów

Podróż samolotem zawsze wywołuje stres. Może być on związany z samym przelotem albo z procedurami przygotowawczymi. Przyjazd na wielki parking, ogromne lotnisko Kraków-Balice, wielu podróżnych – te czynniki mogą potęgować uczucie dyskomfortu. A wystarczy wszystko zaplanować. Nie ma prostszej metody na uniknięcie napięcia niż solidne przygotowanie się do lotu z naszym poradnikiem.

Od domu do lotniska

Przed planowanym odlotem sprawdź parking koło lotniska Kraków-Balice, który będzie najdogodniejszy. Kluczowym elementem, który zapewni Ci spokój przez cały czas trwania podróży, jest dostanie się na lotnisko wystarczająco wcześnie, by zasięgnąć wszystkich informacji, przejść inspekcję osobistą i bez kłopotu odnaleźć się w tym miejscu. Sugeruje się przybycie przynajmniej dwie godziny wcześniej, by uniknąć efektu „pogoni” za wszystkim. Jeśli chcesz przyjechać własnym samochodem, dobrym wyjściem będzie parking, który oferuje lotnisko. Kraków-Balice ma do wyboru także wiele innych miejsc postojowych w pobliżu, także prywatnych i niezwiązanych bezpośrednio z lotniskiem.

Przygotuj się na kontrolę

Zanim wyjdziesz z parkingu i skierujesz się na lotnisko w Krakowie-Balicach, sprawdź, czy na pewno masz wszystkie niezbędne dokumenty. Są to:

  • dowód osobisty,
  • paszport, jeśli udajesz się poza granice Unii Europejskiej,
  • zaświadczenia o dokonaniu szczepień, jeśli lecisz do Afryki lub Azji.

Jeśli nie została przeprowadzona odprawa online, musisz jej dokonać bezpośrednio na miejscu, nie później niż na 2 godziny przed odlotem.

Przemieszczanie się po strefie zastrzeżonej

Strefa zastrzeżona to miejsce, do którego mogą się dostać pasażerowie z ważną kartą pokładową. Otrzymujesz taki dokument po odprawie. Na każdym lotnisku ochrona pilnuje, by miejsce nie było narażone na akty terroryzmu. Jeśli posiadasz jakiekolwiek przedmioty nieregulaminowe, własny samochód będzie idealnym miejscem, by je tam pozostawić. Dlatego wybierz strzeżony parking. Lotnisko Kraków-Balice przeprowadza ciągłe kontrole, z każdym przekroczeniem stref zostaniesz poddany inspekcji osobistej za pomocą bramki do wykrywania metalu. Za każdym razem musisz wyjąć i umieścić w specjalnych pojemnikach wszystkie przedmioty metalowe, które posiadasz. Będzie to reszta otrzymana przed chwilą w sklepie czy klucze do auta stojącego na parkingu. Lotnisko w Krakowie-Balicach nie chce utrudnić Ci podróży, a jedynie zapewnić bezpieczeństwo. Uszanuj to i miej wyrozumiałość dla osób wykonujących swoje obowiązki.

Zanim wsiądziesz do samolotu

Jeśli rozważasz zabranie ze sobą alkoholu lub tytoniu, lepiej zostaw je w samochodzie. Strzeżony parking przy lotnisku Balice będzie dobrym miejscem do przechowania kupionych wcześniej towarów tego typu. Lepiej jest uniknąć płacenia cła. Po odprawie możesz wejść do tzw. strefy wolnocłowej, gdzie zakupisz alkohol lub papierosy, które wniesiesz na pokład. Do startującego samolotu możesz dostać się za pomocą rękawa połączonego z bramką lub autobusem. Przed wejściem musisz okazać ponownie dowód osobisty i kartę pokładową, na podstawie, której obsługa wpuści Cię do środka i wskaże Twoje miejsce.