człowiek z walizką

Wymarzone wakacje za granicą coraz bliżej, a Ty nie wiesz, jak przygotować się do lotu samolotem? Nic prostszego! Najważniejszą kwestią jest przygotowanie bagażu podręcznego, który spełni wymagania linii lotniczych i zaspokoi Twoje wakacyjne potrzeby. Wystarczy opanować parę prostych trików, by trudna sztuka pakowania walizki kufrowej stała się jedną z Twoich specjalności. Poznaj nasze sprawdzone metody – zapraszamy do lektury.

Wymiary walizki

Rezerwując lot, zwróć uwagę na dopuszczalne wymiary walizki. Często bywa tak, że atrakcyjna cena biletu nie zawiera opłaty za bagaż rejestrowany i dotyczy jedynie bagażu podręcznego. Standardowe wielkości mogą być różne w zależności od linii, np. LOT czy Lufhansa dopuszczają zaledwie ośmiokilogramową walizkę, zaś w Easyjet czy WizzAir nie ma żadnych ograniczeń wagowych. Jeśli Twój bagaż przekroczy normę, zostanie potraktowany jako rejestrowany i będziesz musiał do niego dopłacić. Jeśli chodzi o torebkę, możesz ją wziąć dodatkowo, ale pamiętaj, że nie może być za duża – to musi być niewielka damska torebeczka, a nie dodatkowy bagaż. Możesz do niej włożyć dokumenty, książkę na podróż i rzeczy potrzebne w czasie lotu.

Przygotowanie bagażu podręcznego

Możesz zdecydować się na miękką lub kufrową walizkę o małych wymiarach (ok. 55 x 40 x 23 cm), która da Ci gwarancję, że spełnisz wymagane kryteria. Aby nie marnować przestrzeni w bagażu, rzeczy, które zajmują dużo miejsca, załóż na siebie – sportowe buty typu adidasy, grubą bluzę czy wielki słomkowy kapelusz. Przed odlotem sprawdź, czy w hotelu, w którym będziesz nocować, są dostępne ręczniki i suszarka – jeśli nie będziesz musiała ich pakować, zaoszczędzisz przestrzeń, a Twój bagaż będzie lżejszy. Do walizki możesz spakować sprzęt elektroniczny  (aparat, laptop, telefon czy ładowarkę), ale nie może się w niej znaleźć się nic ostrego. Dopuszczalna jest jednorazowa golarka z zabezpieczonym ostrzem, cążki i małe nożyczki z ostrzem mniejsze niż sześć centymetrów. Ważnym trikiem, o którym trzeba pamiętać podczas pakowania, jest to, aby na samym wierzchu trzymać dokumenty – wyjmiesz je w parę chwil bez gorączkowego przeszukiwania całego bagażu.

pakowanie

Małe buteleczki w walizce

Osobną, ale bardzo ważną kwestią podczas pakowania bagażu podręcznego są kosmetyki – w formie płynnej można wziąć specyfiki w małych pojemniczkach do 100 ml, które trzeba włożyć do przezroczystej, zamykanej torby foliowej o pojemności litra. Aby dobrze się przygotować, warto kupić  komplet podróżnych opakowań w drogerii. Do takich pustych buteleczek można przelać własne kosmetyki – pamiętaj, że dotyczy to nawet perfum (tu świetnie sprawdzą się niewielkie perfumetki, które również są dostępne w drogeriach). Uwaga, jeśli chodzi o płyny, to do walizki nie można też pakować wody (wodę na podróż można kupić jedynie w strefie bezcłowej po przekroczeniu kontroli bezpieczeństwa).

Ubrania idealnie złożone

Aby zaoszczędzić sporo miejsca, opanuj technikę ergonomicznego składania ubrań – trik zwijania bluzek i spodni w rulon to prawdziwy hit, dzięki któremu spakujesz się perfekcyjnie. To jeszcze nie wszystko! Zwinięte w wałek koszule po rozpakowaniu będą wyglądały o wiele lepiej niż te złożone w kostkę. Wykorzystaj maksymalnie wszystkie dodatkowe przestrzenie w torbie – do pustych butów włóż kilka par skarpet czy bieliznę. Jeśli lecisz na letnie wakacje, ogranicz stylizacje do minimum. Tak przygotowana, możesz udać się na wymarzony urlop!

Średnia ocen: / 5. Liczba ocen