Parking Balice, pakowanie bagażu podręcznego i rejestrowanego
Pakowanie bagażu do samolotu – bagaż podręczny i rejestrowany
Oceń

Jakie wymiary i wagę powinien mieć bagaż podręczny i rejestrowany? Czy na każdych lotniskach obowiązują takie same zakazy co do przewozu niektórych przedmiotów? Przeczytajcie nasz poradnik o tym, jak się spakować, by nie spotkały Was nieprzyjemności na lotnisku.

Czego nie można zabrać w bagażu podręcznym?

Na każdym lotnisku procedury są identyczne. Zakazany jest przewóz następujących przedmiotów:

  • Płynów w pojemnikach większych niż 100 ml (przy czym chodzi tu o wielkość pojemnika, a nie ilość płynu. Zatem, jeśli masz szampon na dnie 200 ml butelki, będzie trzeba go wyrzucić, mimo iż jest go mniej niż 100 ml).
  • Ostrych przedmiotów (w tym scyzoryków, korkociągów). Bywa, że obcinaczka do cygar również zostanie zarekwirowana.
  • Materiałów wybuchowych i łatwopalnych (w tym np. gaz do zapalniczek czy żywica epoksydowa używana w wyrobie biżuterii).

W niektórych krajach istnieją dość osobliwe przepisy dotyczące przewozu konkretnych rzeczy, np. z Francji nie można w bagażu podręcznym przewieźć serów miękkich. Zdarzają się sytuacje, że problematyczne staje się przewiezienie parasola (zwłaszcza dużego) lub statywu do aparatu (lepiej brać mniejsze). Niekiedy na odprawie cofają zapałki i zapalniczki.

Ile można zapakować do bagażu podręcznego i rejestrowanego?

Każda linia lotnicza ma swoje własne warunki dotyczące rozmiaru bagażu podręcznego. Warto zatem sprawdzić przed odlotem wymogi poszczególnych linii. Generalnie, najpopularniejszy rozmiar bagażu podręcznego to walizka o wymiarach 55x40x20 cm i wadze do 10 kg. Niekiedy wymiary bagażu są odrobinę większe (np. Easy Jet pozwala na bagaż o 1 cm wyższy), niekiedy waga mniejsza (do 8 kg), a czasem ograniczeń wagowych nie ma (Vueling). Niektóre linie lotnicze poza bagażem podręcznym pozwalają na zabranie na pokład torebki (np. damska torebka lub teczka z laptopem). Tak jest np. w latającym z Krakowa Ryanair. W innych możemy przewieźć tylko bagaż podręczny bez torebki (EasyJet).

W praktyce, o ile mierzenie bagażu podręcznego zdarza się dość często, o tyle ważnie znacznie rzadziej (ale nie można go wykluczyć). Znacznie częściej ważony jest bagaż podręczny wtedy, kiedy jednocześnie oddajemy bagaż nadawany (wtedy „przy okazji” mogą zważyć nasz bagaż podręczny).

Rozmiar i waga bagażu rejestrowanego

W tym przypadku sprawa jest nieco prostsza – przy zakupie biletu (lub później, aż do momentu odprawy) wykupujemy konkretną wagę bagażu. Najczęściej jest to 15, 20 lub 25 kg. Rozmiary i kształt walizki nie mają tu znaczenia – liczy się waga. Można zatem bez problemu zabrać 15 kg w wielkiej walizce, byle nie przekroczyć wagi (w przypadku posiadania zbyt obszernej walizki lepiej wypchać jej wnętrze folia bąbelkową, by przedmioty się nie przesuwały, a walizka nie uległa zniszczeniu).

Czego lepiej nie przewozić wcale?

Oczywiście przedmiotów niedozwolonych. Mowa tu zarówno o broni czy używkach, jak i o rzeczach objętych zakazem wywozu z danego kraju (np. wyroby z kości zwierząt chronionych, wypchane trofea myśliwskie, biżuteria zawierająca elementy roślin lub zwierząt chronionych i zagrożonych wyginięciem). Niedozwolone są też substancje mogące stanowić zagrożenie (żrące, radioaktywne, toksyczne) oraz magnetyczne, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo samolotu.

Nie warto również zabierać ze sobą przedmiotów, które w efekcie przewozu samolotem (drgania, różnica ciśnień, niska temperatura) mogą zmienić lub stracić swoje właściwości. Okazuje się, że spotkać może to np. lakier do paznokci, który lepiej wziąć do bagażu podręcznego.

Dość interesująco może też zachowywać się wino, które w wyniku przewozu samolotem może zmienić swój aromat. Nie będzie może niedobre, ale straci na atrakcyjności i nie będzie smakować tak, jak zapamiętaliśmy. Podobno najbardziej wrażliwe jest wino z gatunku Pinot Noir.

Jeśli już odpowiednio spakujecie bagaż, to warto go dodatkowo zabezpieczyć, np. folią stretchową. Możecie to zrobić w domu lub na naszym parkingu przy okazji zostawiania samochodu na wakacje. Dysponujemy również wagą bagażową i oferujemy wiele innych usług, o których przeczytasz tutaj.