Długie, spokojne wakacje to coś, o czym marzy większość z nas. Najczęściej szukamy okazyjnych cen i sugerujemy się szacowanymi kosztami – chcemy pojechać w interesujące, atrakcyjne miejsce, a jednocześnie ogranicza nas budżet. Coraz częściej mówi się o szukaniu lotniczych ofert last minute i tanich biletów. To świetna opcja, ale sprawdza się w przypadku osób, które są bardzo elastyczne i mogą sobie pozwolić na spontaniczny wyjazd.
Niektórzy są jednak ograniczeni obowiązkami zawodowymi, a także rodzinnymi – po prostu nie mogą z dnia na dzień podjąć decyzji o wylocie na Wyspy Kanaryjskie. Jeśli należysz do tej drugiej grupy i jeszcze nie udało Ci się załapać na promocyjne ceny biletów lotniczych, mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie, mianowicie – odkupywanie wakacji.

Na czym to polega?

Tak naprawdę chodzi o sprzedaż zarezerwowanych wakacji w określonym miejscu na ziemi. Ponieważ każdy bilet lotniczy jest biletem imienny (a więc wystawia się go na danego pasażera), odkupywanie wakacji wiąże się z koniecznością zmiany nazwisk uczestników. Przy dokonywaniu transakcji niezbędny będzie telefon osoby sprzedającej, jej dowód osobisty oraz potwierdzenie zakupu wczasów, biletów na samolot i potwierdzenie rezerwacji w hotelu.
Osoba odsprzedająca wakacje musi zgłosić zmianę danych osób, które będą korzystały z wczasów. Można to zrobić telefonicznie (należy podać  numer wycieczki, dane lotu itd.), ale ten manewr wiąże się koniecznością uiszczenia opłaty  za przebukowanie rezerwacji. Jeśli nie uda się zrobić tego telefonicznie, należy udać się do biura, w którym wczasy zostały zakupione – zazwyczaj nie ma z tym większych problemów. Biura podróży na ogół od razu zmieniają nazwiska, co można sprawdzić na stronie organizatora po zalogowaniu. Wówczas wystarczy wydrukować odpowiedni plik.

Czy to się opłaca?

Wykupowane wakacji to bardzo wygodne i opłacalne rozwiązanie. Zazwyczaj wczasy można odkupić dużo taniej, ponieważ osoby odsprzedające muszą zrezygnować z podróży z niezależnych od nich przyczyn i chcą stracić na tym jak najmniej. Zawsze istnieje szansa negocjacji ceny. Warto pamiętać o niepisanej zasadzie, że to sprzedawca powinien uregulować opłatę za zmianę danych osobowych uczestników wyjazdu. W rezultacie odkupienie wczasów to naprawdę interesująca opcja, z której warto skorzystać i na której można sporo zaoszczędzić – trzeba jednak zachować podstawowe środki ostrożności.
Jak uniknąć oszustwa? Przede wszystkim trzeba skontaktować się telefonicznie lub mailowo z osobą, która sprzedaje wakacje. Warto wymienić się skanami dowodów osobistych (wysłać je pocztą elektroniczną), aby potwierdzić swoją wiarygodność. Sprzedający zwykle prosi odkupującego wakacje o zaliczkę, a sam wysyła mu dowód zakupu wakacji, aby obie strony miały pewność, że nie zostaną oszukane.

Jak się przygotować do lotu?

Kiedy załatwisz wszystkie formalności i wymarzona podróż nabierze realnych wymiarów, pamiętaj o tym, żeby dograć wszystkie szczegóły. Aby perfekcyjnie przygotować się do lotu samolotem, nie wystarczy dobrze zapakować walizkę czy dostosować się do ograniczeń narzucanych przez poszczególne linie. Weź też pod uwagę transport bagażu na samo lotnisko – niektórzy decydują się na taksówkę, ale zazwyczaj trzeba na nie długo czekać. Ponadto w drodze powrotnej zwykle pojawia się problem ze złapaniem wolnego taksówkarza…
Aby tego uniknąć, zdecyduj się na nowoczesny, tani i długoterminowy parking, który znajduje się np. przy lotnisku Balice pod Krakowem. To świetne rozwiązanie, którego cena z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy! Twój samochód będzie bezpiecznie na Ciebie czekał, a Ty będziesz mógł spokojnie wypoczywać.

Średnia ocen: / 5. Liczba ocen