Samolot w chmurach
Nietypowy bagaż – jak wygląda jego transport samolotem?
Oceń

Przeloty samolotami ułatwiają transport – co do tego nie ma wątpliwości. Możliwość pokonywania dowolnego dystansu i znaczne skrócenie czasu potrzebnego do przebycia tych odległości są niezwykle ważne dla każdego podróżującego. Loty wciąż budzą jednak wiele obaw. Wśród nich znajdują się zaś nie tylko te dotyczące bezpieczeństwa, ale też te koncentrujące się na bardziej przyziemnych sprawach, takich jak transport bagażu. Zwłaszcza, że jego rozmiar lub kształt może być powodem do niepotrzebnego stresu, warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: Jak wygląda transport niewymiarowego lub nietypowego bagażu samolotem?

Przewóz zwierząt samolotem

Zwierzęta dla wielu osób są przyjaciółmi czy wręcz członkami rodziny, jednak w ujęciu przewoźników lotniczych są częścią bagażu specjalnego. Przede wszystkim pamiętać trzeba o wszystkich wymogach formalnoprawnych, nie tylko tych ze strony linii lotniczych. Zwierzę musi przed wylotem zostać zatem zaszczepione, posiadać chip oraz paszport.

Sam transport pupila wymaga zastosowania transportera, który powinien być odpowiednio dopasowany do jego gabarytów. W zbyt małej klatce zwierzakowi będzie w czasie lotu ciasno, jednak w zbyt dużej może się poobijać o ścianki. Większość przewoźników dopuszcza do przelotów jedynie psy i koty, a o miejscu, w którym będą one się znajdowały w samolocie, decydują najczęściej ich rozmiary. Wszystkie linie mają w tym zakresie swoją politykę, o którą należy dopytać się przed podróżą, lecz zazwyczaj zwierzęta lekkie mogą lecieć na pokładzie (pod siedzeniem), natomiast te ciężkie w luku bagażowym, co oczywiście wiąże się z dodatkową opłatą.

Walizki oraz bagaże przygotowane do transportu samolotem.

Zasady przewozu sprzętu sportowego

Czasem zdarza się, że sprzęt sportowy, który ma zostać zabrany na wakacje, jest po prostu niezastąpiony i nawet, jeżeli wiąże się to z dodatkowymi utrudnieniami w trakcie podróży, trzeba zabrać go ze sobą do samolotu. Może to dotyczyć rowerów, które przed spakowaniem do luku bagażowego muszą zostać rozkręcone, a z ich kół należy spuścić powietrze. Luźne części w czasie przelotu powinny być zawinięte w bąbelkową folię, dzięki czemu nie uszkodzą siebie nawzajem. Najlepiej przetransportować całość zamkniętą w kartonie, który jest pozwijany taśmą klejącą. Oczywiście w ramach sprzętu sportowego przewożone są nie tylko rowery, ale również kajaki, deski surfingowe, torby ze sprzętem golfowym, rakiety tenisowe, sprzęt narciarski i przeznaczony do wspinaczki. 

Walizki na taśmie w strefie odbioru bagażu na lotnisku.

Przygotowanie do lotu

Bardzo ważne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie bagażu, ale także nabycie wiedzy na temat polityki, jaką wybrany przewoźnik stosuje wobec transportu jego nietypowych rodzajów. Różne linie lotnicze mają własne regulacje w zakresie przewożenia danych przedmiotów, dlatego zawsze przed wylotem upewnij się, jak to będzie wyglądało w przypadku danego rejsu. Trzeba też pamiętać, że przewiezienie dodatkowego bagażu wiąże się z poniesieniem większych kosztów, co do których również warto nabrać pewności i poznać je przed udaniem się na lotnisko. 

W przypadku niestandardowych pakunków przewoźnicy mają prawo odmówić ich zabrania na pokład, jeżeli nie zostały one wcześniej zgłoszone. Powinno to zostać zrobione na minimum dzień przed wylotem, jednak dla pewności lepiej zgłosić nietypowy bagaż jeszcze wcześniej. Odmowa może być spowodowana bowiem nie tylko polityką firmy, ale też np. brakiem miejsca w luku bagażowym. Warto też zawczasu omówić szczegóły przewozu bagażu, ponieważ powyżej pewnego limitu wagi linie lotnicze mogą nie zgadzać się na jego zabranie albo zaproponować przewóz jako cargo.

W ramach przygotowania do lotu trzeba też pamiętać o odpowiednim spakowaniu zabieranych rzeczy. Opakowanie na bagaż niestandardowy powinno być sztywniejsze od materiałowego, wyprodukowane specjalnie dla przewozów lotniczych.

Wesoła para odbierająca bagaże na lotnisku.

Podsumowanie

Sam transport bagażu to oczywiście tylko jedna z kwestii, które należy uporządkować przed wyjazdem. Inną stanowi pozostawienie samochodu w odpowiednim miejscu na czas wyjazdu. Strzeżony parking pozwala na oddanie auta tuż przy samym lotnisku Kraków Balice. Jest to parking długoterminowy, a jego cennik jest dodatkowym czynnikiem zachęcającym do skorzystania z oferty!