Lęk przed podróżą samolotem – jak go pokonać?
Oceń

Pojawienie się wielu tanich przewoźników na rynku lotniczym sprawiło, że podróżowanie samolotem stało się naprawdę popularne. Z lotniska Kraków-Balice, Chopina w Warszawie i innych największych portów lotniczych w Polsce, możemy w krótkim czasie dotrzeć nawet na drugą półkulę naszej planety, wygodnie oraz bezpiecznie. Statystyki mówią tutaj same za siebie. Samolot to najbezpieczniejszy środek transportu, w którym ryzyko wypadku jest wręcz minimalne.

Niestety, kiedy już dochodzi do katastrofy, to zazwyczaj mamy do czynienia z ogromną tragedią ludzką, śmiercią większości lub wszystkich pasażerów oraz obsługi, znajdujących się na pokładzie. Były również przypadki porywania samolotów przez terrorystów, co niestety powoduje, że wiele osób odczuwa paniczny lęk przez każdym lotem. Problem pogłębia brak doświadczenia. Decydując się na pierwszy w życiu lot, nierzadko nie potrafimy poradzić sobie ze swoim strachem.

Awiofobia jest zazwyczaj efektem zwykłej niewiedzy

Lęk przed lataniem to tzw. awiofobia, problem, który dotyczy bardzo dużej grupy ludzi. Jedni boją się latania, ale potrafią poradzić sobie ze stresem i korzystają z takiej opcji podróżowania bardzo często. Inni natomiast wpadają w prawdziwą panikę, nierzadko rezygnując z lotu tuż przed nim albo sprawiając niemałe problemy pasażerom oraz obsłudze już w czasie lotu.

O ile czasem ma to związek na przykład z lękiem przestrzeni czy wysokości, tak najczęściej jednak jest efektem pewnego stereotypowego myślenia oraz niewiedzy związanej z funkcjonowaniem całego rynku lotniczego. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym będzie można znacząco ograniczyć stres.

Pozytywne myślenie to najlepszy lek na stres

Aby poradzić sobie z lękiem przed podróżą, należy przede wszystkim skupić się na pozytywnych aspektach naszego lotu. Jeśli więc na przykład wybieramy się samolotem na wakacje, to najlepiej pomyśleć o wszystkich pozytywach związanych z tym, co czeka nas na miejscu. Ciepłe morze i piaszczyste plaże, ekskluzywny hotel, a może mnóstwo wspaniałych zabytków do zwiedzenia? Przypominanie sobie tych rzeczy odciągnie nas od wiecznego myślenia o samej podróży.

Warto także porozmawiać z bliskimi lub z rodziną, którzy kiedyś lecieli już samolotem i mogą podzielić się swoimi doświadczeniami. Bardzo często taka szczera rozmowa rozwieje wiele naszych wątpliwości i sprawi, że przed wejściem do samolotu będziemy czuć się dużo pewniej.

Wypicie alkoholu przed lotem nie zmniejszy stresu

Powszechnie uważa się, że stres przed podróżą samolotem można zniwelować, wypijając kieliszek mocnego alkoholu. Niestety, o ile początkowo obniżymy swoje ciśnienie krwi, tak już po chwili znacznie ono wzrośnie, co tylko spotęguje nasz niepokój, czasem doprowadzając nawet do prawdziwego ataku paniki.

Najlepiej po prostu porządnie się wyspać przed lotem, zjeść lekkie śniadanie i pić dużo płynów. Warto zrezygnować rano z kawy czy popularnych napojów energetycznych. Nie powinniśmy się także nadmiernie spieszyć. Jadąc na parking przy lotnisku, dajmy sobie dużo czasu, aby dotrzeć do portu lotniczego sporo przed czasem i nie denerwować się niepotrzebnie stojąc w korkach.

W grupie zawsze raźniej

Zdecydowanie nie polecamy pierwszego lotu samolotem w pojedynkę. Lepiej wybrać się z kimś bliskim albo nawet z całą grupą znajomych. Poczujemy się pewniej, lecąc z kimś znajomym, a do tego będziemy mogli zająć się rozmową, nierzadko zapominając kompletnie o rzeczach, które wywołują u nas strach przed lataniem.

Znajdź sobie zajęcie w czasie lotu

Na koniec kilka wskazówek, które pomogą walczyć ze stresem już w czasie lotu. Po pierwsze warto zabrać ze sobą paczkę ulubionej gumy do żucia. Zmniejsza ona napięcie mięśni, działając odstresowująco. Przyda się także dobra książka, jakieś ulubione czasopismo, przenośna konsola do gier i wszystko to, co może nas zająć w czasie lotu i odsunąć myśli od spraw, które są z nim związane.