Karta czy gotówka? Na co uważać, płacąc za granicą podczas urlopu?
Oceń

Wybierasz się w podróż i zastanawiasz się, który środek płatniczy będzie dla Ciebie wygodniejszy i korzystniejszy? Czym zapłacić za hotel, transport, parking nieopodal lotniska? Kartą czy gotówką? Poniżej analizujemy plusy i minusy poszczególnych rozwiązań.

Płatności kartą walutową

Karty płatnicze są akceptowane zarówno w większych miejscowościach, jak i mniejszych kurortach turystycznych na całym świecie. Bez problemu zapłacisz nimi na przykład za parking przy lotnisku w dowolnej stolicy na każdym z kontynentów. Czy jednak odwiedzając niewielkie lokalne muzeum gdzieś w Afryce i zostawiając samochód na tamtejszym parkingu, będziesz mógł liczyć na pracownika obsługi z terminalem? Raczej nie. Dlatego decydując się na używanie karty walutowej, musisz wziąć pod uwagę, że nie wszędzie dokonasz płatności za jej pośrednictwem.
Do zalet posiadania takiej karty należy z pewnością brak opłat za przewalutowanie. Zwróć jednak uwagę na to, jakie są koszty prowadzenia rachunku walutowego. W niektórych bankach obowiązują ponadto opłaty za samo posiadanie karty. Warto więc przed planowaniem podróży porównać poszczególne oferty.

Korzystanie z karty złotówkowej na zagranicznych wakacjach

To rozwiązanie kosztowne. Dlaczego? Ponieważ bank, prócz kwoty, jaka widnieje na paragonie, który opłacasz, zazwyczaj potrąci z Twojego konta prowizję za przewalutowanie. Może ona sięgać nawet kilku procent. Dlatego z czysto finansowego punktu widzenia lepiej unikać używania karty złotowej podczas urlopu.
Co z bankomatami? Sporo banków oferuje bezpłatną wypłatę gotówki w większość miejsc na świecie. Sprawdź jednak, w jaki sposób kształtują się koszty przewalutowania transakcji bądź kursy wymiany. Warto przeanalizować tę kwestię przed wyjazdem, żeby później nie spotkało Cię niemiłe zaskoczenie.
Czy są jakieś plusy używania karty złotówkowej podczas wyjazdu? Jeśli podróż jest długa – nie. Jeżeli jednak wyjeżdżasz na chwilę i nie planujesz kolejnych wojaży w najbliższej przyszłości – tak jest po prostu wygodnie. Nie musisz wyrabiać sobie dodatkowej karty, czy odwiedzać kantora. O ile jesteś w stanie zaakceptować koszty transakcji, zyskasz w ten sposób spory komfort.

płacenie kartą kredytową

Płatności gotówką

Jeżeli wybierasz się na wakacje do jednego kraju, możesz zawczasu zaopatrzyć się w gotówkę w konkretnej walucie. Uważaj jednak na kantory na lotniskach – transakcje w nich wykonywane często bywają bardzo kosztowne. Zdecydowanie lepiej korzystać z kantorów internetowych bądź stacjonarnych gdzieś w centrum miasta. Wówczas możesz sporo zaoszczędzić na dokonywanych transakcjach.
Jeśli jednak planujesz dłuższą podróż obejmującą różnorodne miejsca, w których obowiązują inne waluty, nie sposób zabrać z sobą sporą ilość różnych pieniędzy.

Uważaj na kieszonkowców

Niezależnie od tego, czy posiadasz przy sobie gotówkę, czy dowolną kartę, musisz pilnować swoich środków płatniczych. Kieszonkowcy szczególnie aktywnie działają tam, gdzie przyjeżdża wielu turystów. Czasami w sklepie, na dworcu, czy w taksówce. Czyli wtedy, gdy jesteś skupiony na dokonywaniu płatności, że zapominasz o właściwym zabezpieczeniu pieniędzy przed kradzieżą. Bądź więc czujny – chroń swoją własność.

robienie zakupów za granicą

Szukasz oszczędności? Zostaw auto na parkingu przy lotnisku Balice

Każda podróż to zazwyczaj wiele nieprzewidzianych wydatków. Jeżeli chciałbyś oszczędzić na parkingu, a wylatujesz z lotniska Kraków-Balice, skorzystaj z ParkujGo. Oferujemy bezpieczne miejsca postojowe. Teren naszego parkingu jest nieustannie monitorowany oraz strzeżony przez wykwalifikowanych pracowników ochrony. Podejmując z nami współpracę, możesz liczyć na szereg udogodnień, takich jak:

  • transport z parkingu na lotnisko oraz z lotniska na parking bez żadnych dodatkowych opłat,
  • stacja ładowania pojazdów elektrycznych,
  • bezpłatne Wi-Fi,
  • toaleta,
  • waga do ważenia bagaży,
  • urządzenia rozruchowe i kompresory.

W razie jakichkolwiek pytań zespół parkingu pod lotniskiem Kraków-Balice pozostaje do Twojej dyspozycji. Zadzwoń lub napisz – czekamy na Ciebie!