odprawa paszportowa
Jak wygląda odprawa na lotnisku w Krakowie?
Oceń

Chcąc odbyć spokojną i komfortową podróż lotniczą, warto zawczasu zapoznać się z pewnymi zasadami, regułami, jak i planami działania, które gwarantują, że lot będzie przyjemnością. W tym przypadku warto poznać plan lotniska, wyposażyć się w niezbędne dokumenty, a także przeczytać informacje zawarte na stronie lotniska, jak i przewoźnika.

Jeszcze przed podróżą

Każda podróż lotnicza zaczyna się od zakupu biletu, dzięki któremu jesteś w stanie odbyć swój lot. Zakupu dokonać można:

  • na miejscu, czyli na lotnisku,
  • czy też przez biuro podróży
  • lub najpopularniejszą współcześnie drogą internetową.

Także na lotnisku w Krakowie z łatwością dokonasz zakupu biletu lotniczego na wybraną trasę. Co ważne, przed zakupem zapoznaj się z warunkami przewozu, jakie każdy z przewoźników określa indywidualnie. Dotyczy to zarówno wielkości bagażu, jak i wszelkich opłat z nim związanych, a nawet rezerwacji miejsc czy warunków odprawy.

Czas to pieniądz

Odprawa na krakowskim lotnisku odbywa się zwykle około 2 godziny przed planowaną godziną wylotu, a kończy się zazwyczaj 40 minut przed samym startem samolotu. Warto jednak pamiętać, że u każdego z przewoźników obowiązują inne procedury. Chcąc ułatwić sobie życie, a jednocześnie zapewnić sobie spokojny lot, warto wcześniej zapoznać się z planem lotniska i po przyjeździe od razu skierować się w stronę monitorów informujących o lotach. Znajdziesz na nich przydatną informację taką jak numer odpowiedniego stanowiska odprawy biletowo-bagażowej.
Lotnisko w Krakowie zaleca, aby każdy z pasażerów podróżujących zarówno krajowo, jak i zagranicznie odbył kontrolę celną, imigracyjną i bezpieczeństwa na godzinę przed planowanym odlotem samolotu. W ten sposób nie tylko podróż odbędzie się planowo, ale i Ty zaoszczędzisz sobie niepotrzebnych problemów.

lotnisko

Odprawa to nie przelewki

Do odprawy, jak i całego lotu należy podchodzić całkowicie poważnie. Niezależnie od tego, czy znajdziesz się na krakowskim lotnisku, czy na innym krajowym lub międzynarodowym, żartowanie z posiadania materiałów wybuchowych, przedmiotów niebezpiecznych czy też broni nie jest ani zabawne, ani na miejscu. Przede wszystkim zachowanie to jest karalne i nieść za sobą konsekwencje w postaci interwencji ze strony policji. Co więcej, takie zajście jest w stanie opóźnić lot, a także wiązać się z zakazem wejścia na pokład samolotu, nie mówiąc już o konsekwencjach finansowych w przypadku innych podjętych środków bezpieczeństwa. Podobnie jest w przypadku bagażu – jego pozostawienie bez opieki, może sprawić, że zostaniesz podejrzany o stwarzanie niebezpieczeństwa.
Podobnie, jak na innych lotniskach, tak i na lotnisku w Krakowie obowiązuje bezwzględny obowiązek okazania ważnego dokumentu tożsamości. Po przejściu przez pierwszy etap weryfikacji dostaniesz wydrukowaną kartę pokładową, a następnie skierowany na odprawę bagażową. Bagaż rejestrowany musisz zważyć i oddać do luku. Pamiętaj, aby zachować naklejkę dołączoną do karty pokładowej, gdyż na jej podstawie będziesz mógł odebrać swój bagaż, jak i w razie kłopotów zareklamować jego zgubienie lub uszkodzenie. Podczas kontroli osobistej, pamiętaj, żeby zastosować się do wszelkich obowiązujących przepisów:

  • zdejmij wszystkie metalowe elementy i odłóż je do specjalnych koszy,
  • podobnie zrób z bagażem podręcznym – opróżnij go z elektroniki, biżuterii i temu podobnych rzeczy.

Ostatnim etapem Twojej odprawy będzie przejście przez bramki, przy których zobowiązany jesteś do okazania karty pokładowej i dokumentu tożsamości, jak i zważenia bagażu podręcznego, o ile poprosi o to obsługa lotniska.