plan podróży
Jak wybrać linię lotniczą?
Oceń

Wybór przewoźnika w przypadku linii lotniczych to bardzo ważna kwestia. Współczesny rynek przepełniony jest liniami, które często są nieznane, lecz oferują atrakcyjne cny. Na co zwracać uwagę, aby mieć pewność bezpiecznego lotu?

Bezpieczeństwo kluczem do spokoju

Pierwszym aspektem, na jaki powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze operatora lotniczego, jest posiadanie certyfikatu Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który jest gwarancją bezpieczeństwa. Urzędnicy dokładnie sprawdzają każdego przewoźnika, nie pozwalając na uchybienia w rygorystycznych przepisach. Co ważne, zasady zawarte w certyfikacje obejmują zatrudnianie nie tylko wyszkolonych pilotów z doświadczeniem, ale i mechaników, jak i samych maszyn. Niemniej ważne jest funkcjonowanie działu Organizacji Zarządzania Ciągłą Zdatnością do Lotu. Osoby pracujące w danym dziale odpowiedzialne są za prowadzenie dokumentacji, a także za wszelkie przeglądy statków powietrznych. Przewoźnik z certyfikatem urzędu z pewnością przeprowadza systematyczne szkolenia dla pilotów wedle określonego harmonogramu, a tym samym Ty, jako pasażer zyskujesz pewność, że za sterami maszyny siedzi osoba wykwalifikowana.

plan lotów

Cena wiele powie

Kryterium, jakim jest cena, także potrafi stanowić świetny wyznacznik dobrego przewoźnika. Wiele osób, zwłaszcza podróżujących w dużych grupach czy z rodzinami, wybiera przewoźników tylko na podstawie ceny. Błąd ten może doprowadzić do tego, że lot odbędzie się za pośrednictwem osób prywatnych lub firm, które mają bezpośredni dostęp do samolotów, jednak nie posiadają odpowiednich uprawnień, a także umiejętności. Można podróżować tanio z każdego lotniska – Kraków Balice, Warszawa Modlin czy Gdańsk Rębiechowo – jednak zawsze z przewoźnikami, którzy są znani i pewni. Promocje cenowe oferują wszystkie marki, a nierzadko lepiej dołożyć kilka złotych i odbyć pewny lot, niż martwić się o swoje życie lub życie bliskich.

bagaż na lotnisku

Kilka prostych pytań

O tyle, o ile loty z największymi przewoźnikami są raczej kwestią bezstresową, o tyle te czarterowe, mogą przyprawiać o zawrót głowy. Na początek warto zadać sobie pytanie: kim jest dana firma? Sprawdzenie posiadanych certyfikatów, doświadczenia, historii lotów oraz opinii innych pasażerów z pewnością oddali Cię od popełnienia dużego błędu.

Niemniej ważna jest kwestia ubezpieczenia – zbyt niski koszt biletu na lot komercyjny może wskazywać, że samolot jest ubezpieczony, jednak na kwotę, która nie pokryje ewentualnych zadośćuczynień. Warto zatem zadać sobie pytanie: co obejmuje ubezpieczenie i sprawdzić wątpliwą kwestię.

Czy lot jest zgodny z prawem? Pytanie to powinno każdorazowo przyświecać podczas podejmowania decyzji o kupnie biletu lotniczego. Nierzadko bardzo tanie loty, to tzw. loty na czarno, które nie tylko mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu, a nawet i życiu, ale i przyczynić się do problemów prawnych. Wykonywanie lotu bez posiadania Certyfikatu Operatora Lotniczego jest przestępstwem, a to wiąże się z odwołaniem lotu, ze sprawdzeniem wszelkich dokumentów, stanu maszyny i wielu innych aspektów. Chcąc uchronić się przed startą środków finansowych na bilet, ale i na parking przy lotnisku, jak i całego dnia czy nawet całego wyjazdu, warto decydować się na loty ze sprawdzonymi przewoźnikami.

Warto także pomyśleć nad odpowiedzią na pytanie: jaki jest stan maszyny? Tylko samoloty systematycznie sprawdzane i certyfikowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego są w stanie bezpiecznie przetransportować Cię w wybrane miejsce. Te wypożyczane z ośrodków szkoleniowych czy „od znajomych” nie stanowią pewnego środka transportu, a tym samym lepiej ich unikać.