Komfort podczas lotu
Jak uniknąć dyskomfortu podczas lotu?
Oceń

Dłuższa podróż samolotem (zwłaszcza tanimi liniami) nie zawsze jest komfortowa. Jak zadbać o wygodę w podróży? O czym pamiętać, by lot stał się po prostu przyjemny? Jak się ubrać i co ze sobą zabrać?

Wygodne ubranie na cebulkę

W samolocie jest klimatyzacja, ale niestety dość często okazuje się, że temperatura jest albo za wysoka, albo za niska. Często to po prostu zabieg linii lotniczych, który ma skłonić cię do zakupu zimnego bądź ciepłego napoju. Trudno też ustawić temperaturę komfortową dla wszystkich pasażerów. Dlatego najlepsze rozwiązanie to ubranie się na cebulkę. Jeśli podróżujesz jesienią lub zimą, weź też na pokład obszerniejszy szalik, którym w razie potrzeby się przykryjesz.

Pamiętaj, że temperaturą możesz odrobinę sterować poprzez odkręcanie i zakręcanie zaworu nawiewu powietrza nad siedzeniem.

Nie mniej ważna jest wygoda. Unikaj zbyt dopasowanej, ciasnej odzieży. W samolocie jest mało miejsca, a wpijający się w ciało pasek może być nawet bolesny. Na czas podróży załóż wygodne, niemalże „domowe” ubrania. Będziesz mógł przebrać się na lotnisku po wylądowaniu, a jeśli wracasz do kraju, przebierzesz się na parkingu przy lotnisku lub po prostu dojedziesz do domu komfortowo własnym samochodem w wygodnym ubraniu.

Napoje w podróży samolotem

Staraj się nie pić przed samą podróżą zbyt dużo, by nie musieć często korzystać z toalety. Wprawdzie na pokładzie samolotu są aż trzy, ale mimo wszystko, nie zawsze łatwo się do nich dostać. Unikaj napojów gazowanych, bo mogą powodować wzdęcia, a niekiedy nawet wraz ze zmianą ciśnienia uczucie nudności.

Pamiętaj jednak o tym, by mieć przy sobie butelkę wody, gdyż suche powietrze w samolocie sprawia, że pragnienie rośnie.

Jedzenie w samolocie

Ani za dużo ani za mało – czyli przed lotem się nie objadaj, ale jednocześnie unikaj latania „na głodno”, bo nie tylko może ci się zrobić niedobrze, ale bardziej będą cię irytować zapachy jedzenia konsumowanego przez współpasażerów. Jeśli masz miejsca w pierwszych dwóch czy ostatnich dwóch rzędach, to nie unikniesz zapachów dochodzących z mikrofalówki. Lepiej zatem mieć ze sobą np. paczkę orzeszków, suszone figi czy jabłko.

Poduszka do samolotu

Jeśli masz wolną przestrzeń w walizce, to weź ze sobą poduszeczkę. Bardzo popularne są półokrągłe poduszki zakładane na kark. Dostępne w wersjach wypełnionych na stałe oraz nadmuchiwane (pamiętaj, że nadmuchiwana poduszka będzie w trakcie lotu i zmian ciśnienia zmieniała objętość). Jeśli nie masz miejsca na poduszkę (nawet dmuchaną), to możesz tak się ubrać do samolotu, by móc w nim ściągnąć część odzieży (np. wierzchnią bluzę) i zrobić z niej mini poduszeczkę.

Słuchawki i muzyka w telefonie

Niestety nie wiesz, kto będzie twoim sąsiadem. Może okazać się, że przed tobą siedzi płaczące dziecko, a za tobą para rozgadanych podróżników za nic mająca sobie savoir vivre. Słuchawki, które pozwolą ci się odgrodzić od świata, są absolutną koniecznością. Możesz słuchać ulubionej muzyki lub audiobooka. Dzięki muzyce możesz też łatwiej zasnąć.