Marzysz o cudownych wakacjach w jakimś pięknym zakątku Europy, a jednocześnie nie chcesz wydawać na nie wszystkich oszczędności? Romantyczny weekend w Paryżu, kilkanaście godzin aktywnego zwiedzania w Tokio, parę dni w Rzymie, niezapomniane wakacje w Londynie albo tygodniowy pobyt na greckich wyspach – w dzisiejszych czasach to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że będziesz pilnować lotniczych okazji, a prędzej czy później uda Ci się złapać wyjątkową propozycję, z której skorzystasz.
Fakty są takie, że w obecnych czasach nawet bilety do najdalszych zakątków na świecie można kupić praktycznie za bezcen. Trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać i jakich zasad należy przestrzegać, aby z korzystnych opcji wybrać te najkorzystniejsze – w tym artykule podpowiadamy, jak znaleźć najlepsze lotnicze okazje, dzięki którym zyskasz piękne przeżycia i wspomnienia na wiele lat.

Wakacje poza sezonem

Jeśli szukasz świetnych propozycji, zrezygnuj z urlopu w czerwcu, lipcu i sierpniu, odpuść też ferie i długie weekendy – wtedy z linii lotniczych korzysta większość urlopowiczów, więc szanse trafienia na last minute są minimalne. Bilety można kupić bardzo tanio jesienią w okresie od października do listopada, a także wczesną wiosną i oczywiście w środku tygodnia (idealne dni na tanie loty to wtorek i środa). Wybieraj poranne loty, ponieważ z reguły są tańsze wieczorne.

Minimalna wielkość bagażu

Weź pod uwagę, że tańsze loty zazwyczaj wiążą się z koniecznością uwzględnienia mniejszego bagażu. Niektóre linie lotnicze wymagają, aby bezpłatny bagaż miał nie więcej niż dziesięć kilogramów, mieścił się w określonych wymiarach i był lekki. Taki bagaż podręczny pozwoli wziąć parę ubrań na zmianę, buty i kilka kosmetyków (choć tu również bez szaleństw, ponieważ przeważnie nie można pakować dużych butelek szamponów czy perfum). Tak naprawdę ograniczenie bagażu do minimum jest korzystne – możesz zdecydować się na wakacje w każdej chwili, bo pakowanie zajmie chwilę, masz walizkę pod ręką, a ewentualna przesiadka z jednego samolotu do drugiego podczas lotu pójdzie sprawniej z małym kuferkiem na kółkach niż z wielką torbą.

Kupuj z wyprzedzeniem lub na ostatnią chwilę

Jeśli masz zaplanowane wakacje, lepiej zdecydować się na kupowanie biletów z pewnym wyprzedzeniem czasowym – loty zarezerwowane parę miesięcy wcześniej mają stałą cenę i może nie są promocyjne, ale mają tę zaletę, że są pewne. Zasada jest prosta – im bliżej daty wylotu rezerwujesz bilet, tym więcej płacisz. Z drugiej strony jeśli stawiasz na spontaniczny urlop i nie zależy Ci na konkretnym terminie, nie kupuj biletów wcześniej, tylko czekaj na promocje i wyprzedaże ostatnich sztuk – takie promocje można spotkać np. w liniach czarterowych, które parę dni przed „wrzucają” niesprzedane miejsca do atrakcyjnych rejonów wakacyjnych. Wówczas można trafić na lotniczą perełkę za grosze.

Obserwuj promocje

Osoby, które mogą poświęcić trochę czasu na „polowanie” i szukanie tańszych lotów, naprawdę powinny to zrobić. Często w internecie pojawiają się parosekundowe wyprzedaże biletów – kto pierwszy zarezerwuje lot, ten lepszy. I tu kolejna reguła – jeśli zobaczysz taką promocję, rezerwuj przelot od razu. Nawet jeśli nie myślałeś o wakacjach w Hongkongu, weź pod uwagę, że taka okazja może się więcej nie powtórzyć! W takich niespodziewanych sytuacjach jest naprawdę mało czasu na decyzji, ponieważ kilku minut później okazyjna cena może znacznie wzrosnąć.
Wnioski? Jeśli chcesz znaleźć lotnicze okazje, pamiętaj o kilku prostych zasadach. Prędzej czy później z pewnością uda Ci się upolować coś interesującego – a wówczas najlepszą nagrodą będzie przyjemna świadomość, że lecisz w jakiś piękny zakątek świata w promocyjnej cenie. Tymczasem trzymaj rękę na pulsie i regularnie przeglądaj ceny biletów lotniczych. Powodzenia!

Średnia ocen: / 5. Liczba ocen