Do Gdańska, Warszawy, a może Poznania? Loty krajowe ciekawym pomysłem nie tylko na weekend!
4.4 (88%) 5 głosów

Latanie samolotem na trasach krajowych wciąż wśród wielu osób uchodzi za pomysł dość nietypowy. Często można spotkać się z doszukiwaniem wad w takim rozwiązaniu, co jednak niekoniecznie pokrywa się z rzeczywistym obrazem podróżowania po Polsce liniami lotniczymi. Czy w ogóle warto to jednak robić? A jeśli już się to opłaca, to czy nie jest zbyt uciążliwe, by decydować się na taki wariant, lecąc tylko na weekendowy urlop do innego miasta? Odpowiemy na to w poniższym wpisie.

Najważniejsze zalety podróżowania liniami krajowymi

Cena

Jest najczęściej spotykanym zarzutem w przypadku podróżowania liniami lotniczymi. Jednak nie jest to zgodne z prawdą, zwłaszcza w przypadku dokonania rezerwacji biletów z odpowiednim wyprzedzeniem. Zakupienie biletu na miesiąc przed wylotem może ograniczyć jego koszty nawet kilkukrotnie! Jest to szczególnie istotne w przypadku konieczności regularnego pokonywania większych odległości, np. w celach zawodowych. Pozwala bowiem na przebycie drogi z Krakowa do Gdańska w cenie konkurencyjnej do tych proponowanych przez koleje, za to nieporównywalnie szybciej.
Jazda własnym samochodem również często okazuje się droższą alternatywą. Wynika to nie tylko z kosztów paliwa i zużycia auta, ale również z konieczności opłacania bramek na autostradach podczas dłuższych podróżach – przez co jazda samemu staje się zupełnie nieopłacalna w stosunku do przelotu. Trzeba tylko pamiętać o wcześniejszych rezerwacjach, warto też pamiętać o regularnym sprawdzaniu promocji.

Bezpieczeństwo

Wciąż wiele osób odczuwa strach przed lataniem, a popularnością cieszą się błędne teorie o dużych zagrożeniach wynikających z korzystania z samolotów. Fakty są takie, że jest to zdecydowanie najbardziej bezpieczny środek transportu – katastrof lotniczych jest bowiem nieporównywalnie mniej niż wypadków samochodowych. Wynika to jednak nie tylko z liczby pojazdów, ponieważ proporcjonalnie również o wiele rzadziej dochodzi do śmierci pasażerów samolotów niż samochodów.

Oszczędność czasu

Zdecydowanie jedna z najważniejszych zalet latania, ponieważ czas jest bezcenny, a rzadko kiedy jest on tak marnowany, jak podczas bardzo częstych podróży na duże odległości. Żaden środek transportu nie pomoże pod względem zaoszczędzenia godzin spędzonych w drodze w takim stopniu jak samoloty. Podczas takiego wyjazdu można liczyć na zdecydowanie szybsze dotarcie na miejsce niż w przypadku wybrania się tam pociągiem albo autem. Wziąć pod uwagę trzeba również fakt, że samolotom opóźnienia zdarzają się rzadziej niż pociągom albo samochodom stojącym w korkach lub zatrzymywanym przez roboty drogowe.

Komfort

W przeciwieństwie do podróży koleją, podczas lotu można liczyć na naprawdę dogodne warunki. W samolocie zawsze zapewnione jest miejsce siedzące, nie trzeba obawiać się tłoku ani zbyt niskich lub wysokich temperatur. Bilet zarezerwować można odpowiednio wcześniej bez nerwów o miejscówkę. W przeciwieństwie do jazdy samochodem nie trzeba również zachowywać nieustannej czujności, można się w pełni zrelaksować w czasie drogi, co może mieć duże znaczenie, jeśli takie loty odbywa się często.

Warto wybierać loty krajowe na co dzień

Dzięki wymienionym zaletom przeloty między polskimi miastami mogą stanowić doskonałą alternatywę wobec dotychczas używanych środków podróży. Pozwalają one bowiem na bardzo szybkie poruszanie się między większymi miastami, które, o ile zostaje wcześniej zaplanowane, pozwala na oszczędność nie tylko czasu, ale także pieniędzy.
Pojawiają się jednak oczywiście pewne pytania, np. co zrobić z samochodem w przypadku wylotu z Krakowa? Strzeżony i monitorowany przez całą dobę parking w Balicach pozwala na pozostawienie go bez obaw na czas wylotu. Dzięki parkingowi długoterminowemu nawet dłuższy wyjazd nie musi się wiązać ze stresem z powodu pozostawionego samochodu. Co również jest bardzo istotne pod kątem obniżania ceny wyjazdu – nasz parking znajdujący się w Balicach oferuje atrakcyjne ceny, co dodatkowo sprawia, że ten sposób komunikacji jest bardzo korzystny z finansowego punktu widzenia.