lot samolotem
Czy samolot jest bezpieczniejszy od samochodu?
Oceń

Lotnictwo w całym swoim wymiarze od lat pnie się w górę, rozwijając się na każdym obszarze. Co ważne, każdy rok niesie za sobą postępy technologiczne, które gwarantują bezpieczniejsze i szybsze loty. Nie zmienia to faktu, że nadal spora część społeczeństwa obawia się podniebnych podróży, wybierając w zamian podróż samochodem.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Największą obawą, jaką mają wszyscy bojący się latać, jest awaria maszyn, a co za tym idzie brak gwarancji bezpieczeństwa. Nie mniejszą grupę stanowią osoby, które mają lęk wysokości niepozwalający im na podróż w przestrzeni powietrznej. Niezależnie od tego, skąd bierze się strach, warto wziąć pod uwagę fakt, że samoloty nadal uważane są za najbezpieczniejsze środki transportu.
Najlepszym porównaniem może być ruch drogowy, a powietrzny. Na ulicach z roku na rok pojawia się coraz więcej aut, a tym samym zwiększa się możliwość wypadku, stłuczki czy kolizji. W przestrzeni powietrznej ruch kierowany jest przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy nie dopuszczą do tego, aby trasy dwóch lub więcej samolotów w jednym czasie się nałożyły.

mejsce w samolocie

Ogólny bilans

Choć podczas wypadku samochodowego nie ginie tyle osób ile podczas jednego wypadku lotniczego, to wszelkie wypadku podniebnych maszyn są znacznie rzadsze niż te na ulicach. Co ważne, choć w wypadku drogowym ginie mniej osób, to wypadków tych jednego dnia jest naprawdę wiele, a tym samym bilans śmiertelności znacznie się zwiększa. Warto podkreślić, że do obniżenia śmiertelności podczas katastrof lotniczych przyczynia się postęp technologiczny i coraz większe możliwości i umiejętności pilotów, natomiast w przypadku ruchu drogowego nie istnieją sposoby na uniknięcie wypadku.

Podstawowe kwestie bezpieczeństwa

Przewoźnicy lotniczy zobowiązani są do posiadania certyfikatu, dzięki któremu są oni w stanie oferować zgodne z prawem kursy na całym świecie. Certyfikaty Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie są wydawane każdemu pilotowi i firmie – aby go uzyskać, należy spełnić szereg rygorystycznych przepisów. Co ważne, prócz samego certyfikatu, linie lotnicze muszą zapewnić odpowiednim służbom dostęp do dokumentacji, a także maszyn. Niemniej ważne są kwestie związane z wyszkoleniem pilotów i posiadanymi przez nich, jak i mechaników uprawnieniami i certyfikatami. Bezpieczeństwo gwarantuje także odpowiednie doświadczenie – piloci muszą odbyć założoną ilość godzin podczas podniebnych lotów, aby uzyskać status pierwszego pilota. W odróżnieniu od zwykłego ruchu drogowego, w przestrzeni podniebnej maszynami sterują jedynie profesjonaliści z doświadczeniem, a nie jak w przypadku ruchu drogowego, za kółkiem nieraz zasiądą osoby bez umiejętności, które wyuczyły się znaków tylko na egzamin.

start samolotu

Wygoda kwestią bezpieczeństwa

Należy pamiętać także, że podczas jazdy samochodem znaczenie ma każdy aspekt, także wyspanie się i wygoda, które wpływają na ocenę sytuacji i czas reakcji. Latając samolotem, nie musisz zwracać uwagi na te kwestie – nie ty odpowiadasz za lot, zatem możesz wygodnie ułożyć się w fotelu i zasnąć, pozostawiając samochód na parkingu przy lotnisku. Nieopodal lotnisk – czy to tego w Krakowie Balicach, czy na warszawskim Modlinie – znajduje się wiele parkingów, na których warto zostawić samochód i przesiąść się na samolot, by odbyć podróż życia.