Bagaż rejestrowany – co zabrać a czego nie?
Oceń

Zamach dokonany przez terrorystów w Stanach Zjednoczonych 11 września 2001 roku oraz obecne, bardzo wysokie zagrożenie tego typu atakami na terenie większości krajów Europy sprawia, że linie lotnicze bardzo rygorystycznie podchodzą do kwestii tego, co można ze sobą zabierać w podróż, a czego kategorycznie nie. Nie ma tutaj znaczenia, czy swój lot planujemy z lotniska Kraków-Balice, Warszawa Modlin, Lublinek Łódź oraz każdego innego w kraju. Zawsze kontrola bagażu będzie przeprowadzona bardzo skrupulatnie.

Największe ograniczenia dotyczą oczywiście bagażu podręcznego, gdyż wnosimy go bezpośrednio do przedziału pasażerskiego w samolocie. Nie można zabierać ze sobą przedmiotów, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka albo mogą zostać wykorzystane przeciwko innym pasażerom.

Inaczej wyglądają jednak te ograniczenia w przypadku bagażu rejestrowanego, a więc tego, który bezpośrednio trafia do luku bagażowego. Co można ze sobą zabrać do takiej walizki, a jakie rzeczy lepiej zostawić w domu?

Przedmioty, których kategorycznie nie wolno zabrać do bagażu

Zacznijmy może od tych rzeczy niedozwolonych w bagażu rejestrowanym, gdyż zabraniają tego regulaminy linii lotniczych lub przepisy prawa konkretnego kraju, do którego się wybieramy.

Do zakazanych rzeczy zalicza się przede wszystkim:

  • wszystkie możliwe substancje łatwopalne oraz wybuchowe, w tym nawet zapalniczki czy zapałki;
  • baterie, a w szczególności litowo-jonowe, które w skrajnych przypadkach mogą wybuchnąć;
  • wszelkiego rodzaju substancje trujące, nie tylko tych związane z myszami, szczurami czy insektami, ale także z szeroko pojętym ogrodnictwem;
  • ostre przedmioty lub takie, które mogą posłużyć do zrobienia drugiemu człowiekowi krzywdy.

Poszczególne kraje mogą stosować różne ograniczenia

Lista zakazanych rzeczy wkładanych do bagażu rejestrowanego może się wydłużyć z racji lokalnych przepisów prawa, obowiązujących na terenie kraju, do którego lecimy. Warto więc zapoznać się z tymi przepisami, gdyż do niektórych krajów nie będziemy mogli zabrać na przykład określonych produktów spożywczych, roślin i wielu innych rzeczy. Ich nielegalne wwiezienie, nawet jeśli było nieświadome, może mieć niemiłe konsekwencje.

Wartościowe przedmioty zabieramy na własną odpowiedzialność

Choć najczęściej nie ma żadnych zakazów związanych z przewożeniem takich przedmiotów, jak biżuteria, elektronika czy zegarki, to jednak musimy pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Przewożąc przedmioty o dużej wartości finansowej, czy chociażby emocjonalnej, nie możemy mieć do nikogo pretensji, jeśli zostaną one skradzione lub uszkodzone czy zniszczone. Linie lotnicze nie ponoszą odpowiedzialności w takich przypadkach, a kradzieże czy zaginięcia bagażu niestety się zdarzają.

 

Jakie przedmioty wolno przewozić w bagażu rejestrowanym?

Z rzeczy bardziej nietypowych, które bez żadnego problemu możemy przewozić w takim bagażu, należy wymienić przede wszystkim:

  • wszelkiego rodzaju wyroby tytoniowe oraz alkohole (trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach wwożenia czy wywożenia z konkretnego kraju);
  • produkty farmakologiczne;
  • broń, którą prawnie można przewozić, ale tylko po wcześniejszym zgłoszeniu;
  • elektronika każdego rodzaju, za którą jednak zawsze odpowiada pasażer, a więc roszczenia związane z jej uszkodzeniem w czasie transportu będą z góry odrzucane.

Zazwyczaj nie ma również problemu z przewożeniem większych, nietypowych przedmiotów. Zalicza się do nich, chociażby wózki inwalidzkie, dziecięce, różnego rodzaju sprzęt sportowy, instrumenty muzyczne i wiele więcej. Aby jednak uniknąć konieczności pozostawienia ich w samochodzie na parkingu przy lotnisku, należy chęć transportu takich rzeczy zgłosić wcześniej linii lotniczej, zazwyczaj nie później niż 48 godzin przed planowanym lotem.